Android İşletim Sisteminin Devri Sona Mı Eriyor?

Android İşletim Sisteminin Devri Sona Mı Eriyor?

Android, mobil sektörün bu zamanlara kadar uzanmasında büyük bir öneme sahip durumda. Her ne kadar son zamanlarda içinde barındırdığı güvenlik açıkları ve Google Play Store’da tespit edilen trojan gizli yazılımlarla tepkileri üzerine toplasa da günümüz itibari ile en çok tercih edilen işletim sistemi olarak adlandırabiliriz.

Android, Yerini Fuchsia’ya Mı Bırakıyor?

Google’ın 2016’dan itibaren Fuchsia OS isimli açık kaynak kodlu bir işletim sistemi üstünde çalıştığı herkes tarafından bilinmekte. Android’den farklı olarak Linux tabanlı olmayan ve Zircon ismi verilen bir mikro çekirdek kullanan işletim sistemi, uzunca bir süre sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test edilmiş, hatta geçtiğimiz haftalarda firmanın birinci nesil Nest Hub cihazlarına da sessizce gönderilmişti.

Raporlara göre Samsung, Fuchsia OS’in gelişimini son derece yakından takipte. Gerektiği durumlarda müdahale etmek amacıyla çeşitli kaynaklar kullanmakta. Firmanın buradaki temel amacı ise işletim sistemini Android’e direkt olarak bir rakip haline getirmek ve Android’in olmadığı yeni bir dönemde liderliğini korumak.

Söz konusu iddiaların doğru olması durumunda firma, birkaç yıl içerisinde Fuchsia OS işletim sistemine geçiş yapacak. Ayrıca daha önce de bilindiği üzere Android kullanmayı bırakan tek üretici Samsung olmayabilir. Sadece şu anlık için isimleri yüksek sesle duyurulmasa da, Xiaomi başta olmak üzere Çinli firmalar da böyle bir durumda geçiş konusunu düşünmeye direkt olarak başlayabilir.

    Leave Your Comment Here