Sosyal Medyadaki Trolleri Otomatik Tespit Eden Sistem!

Sosyal medya kanallarının öneminin büyük ölçüde artması ile birlikte bu kanalları algı oyunu yapmak, yalan bilgi yaymak ve manipüle etmek amacıyla kullananların sayısı da her geçen gün katlanarak artmakta. ‘Troll’ olarak tabir edilen bu kişilerin bazıları maddi anlamda destek alarak bazıları da tamamıyla gönüllü olarak hizmet vermekte. Troll hesapların artmasından kaynaklı kullanıcılar gerçek bilgilere dahi şüphe ile yaklaşmakta. Ayrıca bu durum sosyal medyanın gücünü de etkilemekte.

TED Üniversitesi, sosyal medya kanallarında trollerden kaynaklı olarak bilgi kirliliğine kalıcı çözüm getirme amacı ile birlikte trollerin de otomatik tespiti projesi için iş başına geçti. ‘Sosyal Medyadaki Fikir Dinamiğinin Diferansiyel Oyun Olarak Modellenmesi ve Ağdaki Trollerin Otomatik Tespiti’ adlı proje TÜBİTAK 1001 programı kapsamında 36 ay boyunca desteklenmeye hak kazandı.

Üniversiteden gelen açıklamada kişilerin her gün yüzlerce yalan haberle karşılaştıklarına vurgu yağarak Letter.ly tarafından da konuya yönelik yayınlanan veriler paylaşıldı. İnternet kullanıcılarının %86’sı yalan haberlerle kandırıldıklarını bildirirken, internet platformlarının, online haberlerin ve web sitelerinin %62’si kullanıcılar tarafından sahte olarak nitelendirilmekte.

Söz konusu bu projeyi yürüten ve destekleyen TED üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aykut Yıldız, ‘Trolsüz bir sosyal medyanın, kullanıcılara daha da güvenli bir deneyim alanı sunacağını düşünmekteyiz. Bu anlamda geliştirdiğimiz ‘Sosyal Ağlardaki Trollerin Otomatik Tespiti’ adlı projemizde sosyal medya kanallarındaki trollerin fikir eğrilerindeki değişimlerden kaynaklı yola çıkmış olduğumuz bir tespit modunu geliştirdik. Bu sayede sosyal kanalları trollerden arındırarak bilgi kirliliğinin de önüne geçeceğiz.’ şeklinde konuştu.

    Leave Your Comment Here