Komplo Teorileri Gökyüzüne Ulaştı!

Komplo Teorileri Gökyüzüne Ulaştı!

 

Türkiye’ye yönelik sosyal medya üzerinden yürütülen algı operasyonlarına son birkaç gündür yeni bir olay daha eklendi. Sosyal medya üzerindeki bazı kullanıcılar uçakların arkasında bıraktığı beyaz çizgilerin, Türkiye hava sahasına yapılan biyolojik bir saldırı olduğunu ve Hükümetin de buna izin verdiği iddialarını ortaya attı. Görevliler gökyüzündeki beyaz çizgilerin hava araçlarının jet motorlarının arkasına bıraktığı izler olduğunu da dile getirdi.

Sosyal medyadaki komplo teorilerine bir yenisi daha eklenirken aynı zamanda komplo teorilerini ortaya atanlar, Hükümeti de Türkiye’ye yapılan bir biyolojik saldırıya izin vermekle suçladı. ‘Küresel güçler uçuruyor, zehirli gaz salıyorlar, bizimkiler de buna izin veriyor’ şeklindeki propaganda içeren paylaşımlara tepkiler de yağarken, işin doğrusunu yetkililer açıklamaya sundu.

Uçakların yol aldığı ortalama 25 bin ile 30 bin feet yükseklikte hava sıcaklıkları, mevsimlere göre değişiklik göstermekle birlikte, eksi 50 santigrat derece civarlarında olurken, uçak motorlarından çıkan egzoz gazı çevreye göre artan sıcaklığa sahip oluyor. Fizik kurallarına göre sıcak bir yüzeyin, soğuk bir ortamdan geçişi esnasında yoğunlaşma oluşurken, uçaklardan çıkan sıcak egzoz da çevresindeki düşük basınçlı ve daha soğuk havayla karıştığında yoğunlaşma meydana gelmekte.

Bazı uçakların arkasında bu izlerin çok belirgin bir şekilde olması; bazısında ise daha az olması uçağın jet motoru gücü ve geçtiği hattaki havanın sıcaklık ve nem seviyesi ile ilgili olmakta. İz bulutlarının dağılım süresi de yine hava koşullarına ve yüksekliğe bağlı olarak bazı durumlarda değişiklik göstermekte.

    Leave Your Comment Here