Web Sitesi Yapılırken Hangi Kodlama Dilleri Kullanılmalıdır?

Web Sitesi Yapılırken Hangi Kodlama Dilleri Kullanılmalıdır?

Web sitesi kurmak için ilk olarak nasıl bir siteye sahip olmak istediğinizi tespit edip belirlemeniz oldukça önemlidir. Ülkemizde en çok kullanılan kodlama dilleri, PHYTON VE PHP dir. Forum tarzında bir site kurmak istiyorsanız, PHP kodlama dili işinizi görecektir. Fakat kurmak istediğiniz sitenin güvenliği açısından daha sağlam olmasını istiyorsanız, ASP kodlama dili tercih etmeniz doğru olacaktır. Bir an önce nasıl bir site istediğinize karar verip ardından çalışmalara başlamalısınız. Bunun haricinde başka bir web sitesi oluşturmak için aşağıda yer alan kodlama dillerini bilmeye ve uygulamaya ihtiyaç olacaktır. Günümüzde internet üzerinde birçok sektörde kullanılması için çok sayıda açık kaynak kodlu web yazılımı geliştirilmiştir. Bunlardan en çok ilgi görenler ise e-ticaret yazılımları ve wordpress sistemleridir. Bunlar kullanıcılar tarafından geliştirilmek üzere çoğu kez değişime uğrayarak potansiyel kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

  • PHP
  • HTML
  • JAVA
  • CSS
  • ASP
  • MYSQL

Genellikle web sitesi oluştururken yukarıdaki kodlama dilleri kullanılmaktadır. Ayrıca HTML tam olarak kodlama dili sayılamaz. Bu aslında kullanılan bir ara yüzdür ve işlemlerin ekrana çıktısını yansıtır. Bu sebepten dolayı HTML’ i tam olarak kodlama dili arasında göstermek doğru değildir.

Bir farklı açıdan ele alındığında CSS için de aynı durum söz konusudur. CSS genellikle web sitelerinde görsellerin düzenlenmesi için kullanılır. Örnek olarak CSS ile bir tarz belirlenip bu tarzı web sitenizin istediğiniz bölümüne bir kod yardımı ile kolayca yazıp kullanabilirsiniz. Yani kodları yeniden yazmak durumunda kalmayıp sadece hazırda olan tarzdan çekmiş bulunursunuz.

    Leave Your Comment Here