Mobil Uygulama Pazarlama Adımları Nasıl Olmalıdır?

Mobil Uygulama Pazarlama Adımları Nasıl Olmalıdır?

Mobil uygulamaların kullanım oranı gün geçtikçe artıyor. Günümüzde artık her işimizi mobil uygulamalar sayesinde halledebiliyoruz. Daha önceki zamanlarda mobil uygulamaları sadece genç kitle ve iş için ihtiyaç sahipleri kullanıyorlardı. Fakat şu an mobil uygulamaları gencinden yaşlısına herkes aktif olarak kullanmakta. Artık markalar tüm tanıtım ve pazarlamalarını uygulamalar üzerinden gerçekleştiriyorlar. Kampanyaları ve fırsatları bu sayede yayabiliyorlar. Bu durum da markalar arasında rekabete yol açıyor.

Bu rekabette izlemeniz gereken stratejik pazarlama adımları şu şekilde olarak gözüküyor;

  • Mobil Uygulamanız Üzerinden Kullanıcılarınız ile İletişim Kurun;

             Mobil uygulamanızı indiren kullanıcılarınız uygulamayı indirdikten kısa bir süre sonra silebilir. Bu sebeple kullanıcılarla her zaman iletişimde kalmak kaybı önlemek açısından oldukça önemlidir. Bu durum da kullanıcı ile aranızda güvenilir bir bağ oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu noktada sizin işinize yarayacak en önemli anahtar uygulamadaki anketlerdir. Kullanıcılara bu anketlerde sorular yönelterek düşüncelerini ve fikirlerini öğrenebilirsiniz. Anket sonunda ödüller vererek de kullanıcı ile bir bağ oluşturabilirsiniz. Kullanıcılardan aldığınız geri bildirimlere göre uygulamanızı tekrardan bunlara göre güncelleyebilirsiniz.

  • Uygulama İstatistikleri;

         Mobil uygulama istatistikleri asla yalan söylemez. Uygulamanız hakkındaki verileri araştırarak uygulamanız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Belirli programlar sayesinde de bu verilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu araştırma istatistiklerinden elde ettiğiniz bilgilerle, kullanıcılarınızın uygulama ile ilgili verilerini takip edebilir, uygulamanızda en çok kullanılan sayfalarını belirleyebilir ve potansiyel kullanıcılarınızın dikkatini çekebilirsiniz.

  • Tanıtım;

          Pazarlama faaliyetinin olduğu her alanda yapmanız gereken ilk iş tanıtımdır. Ürünlerinizi ve yaptığınız işleri ne kadar iyi tanıtırsanız mobil uygulamanız o kadar göze çarpacaktır. Bunun için çok büyük işlere de gerek yok. Kendi adınıza bir sosyal medya hesabı açıp, etiketleri kullanarak oldukça geniş kitlelere erişim sağlayabilirsiniz. Erişimleri arttırmak için uygulamanızdaki kullanıcılarınızı bu etiketlerden haberdar edebilirsiniz. Bunları ücretli reklamlarla da yapabilirsiniz. Ayrıca ücretli reklamları kullanarak kısa sürede istediğiniz erişime ulaşabilirsiniz.

  • Hedef Kitlenizi ve Kullanıcılarınızı Tanıyın, Onlara Ulaşmaya Çalışın;

        Uygulamanızın kullanıcılarına ulaşmak pazardaki yerinizi uzun vadede daha çok sağlamlaştırır. Uygulamayı indirecek kişileri dikkat çekici kısa ve öz anlatımlarla siz belirleyebilirsiniz. Yazdığınız yazıların uygulamanızı anlatması ve tanıtması çok önemlidir. Dediğimiz gibi de en önemli nokta bu yazıların kullanıcıların kafasını karıştırmamasıdır. Bunları uygulamadığınız takdirde kullanıcı sayınız çok olsa bile potansiyel müşterileriniz az olacaktır.

  • Kaliteli İçerikler Oluşturun;

       Diğer markalardan sizi ayıracak olan en önemli detay oluşturduğunuz içeriklerinizdir. İçeriğinizi konunuzla alakalı ve özgün seçmek önemlidir. Sade, net ve öz içerikler seçip kullanıcılarınızla paylaşın. Etkileyici ve akıcı içerik oluşturmak sizin diğer markalardan öne geçmenizi sağlayacaktır.

    Leave Your Comment Here