Metaverse’de Sizin De Yeriniz Var!

Metaverse’de Sizin De Yeriniz Var!

Decentraland isimli sanal alemi yöneten Metaverse, dijital gayrimenkul işine adım atan ilk firmalardan birisidir. Metaverse’ün ana şirketi olan Token.com, Kasım’da Decentraland’daki Fashion Street bölgesinin ortasında yer alan 116 parsel tapunun yaklaşık olarak 2,5 milyon dolara satıldığını açıkladı.

Metaverse, web ortamının ilk zamanlarından çok da farklı değil. Lakin en çok göze çarpan fark, Web’in özgür ve ücretsiz olacak şekilde tasarımı yapılırken aynı zamanda metaverse ilk andan beri büyük firmalara ait bir durumdadır. Örnek verecek olursak; Mark Zuckerberg, Facebook’un ismini Meta olarak değiştireceğini duyurmadan önce yatırımcılara firmanın sadece bu sene Metaverse projelerine 10 milyar dolardan fazla harcamasını beklediğini duyurdu. Fakat herkes bu şekildeki bir bütçeyle rekabet edemez.

Her ne olursa olsun yine de pek çok firma rekabet etmeyi deniyor. Decentraland’e ek olarak artık Somnium Space, Sandbox ve Upland gibi metaverse’lerde de dijital arazi satın alma imkanına sahipsiniz.

Lakin Mark Zuckerberg metaverse durumu hakkında yanılıyor da sayılabilir. Dünyadaki pek çok kişinin sanal bir alemde gezinmek, diğer karakterler ile tanışmak ve kripto para ile NFT satın almak istememesi büyük bir olasılıktır. Bakıldığı zaman belki de reklamlar ile dolu ve aynı zamanda kişi davranışlarını henüz hayal dahi edemediğimiz şekillerde izlemek için tasarlanan sınırsız düzendeki bir dijital ortamda yaşamak istemiyor olabiliriz. Fakat metaverse’ün sahiden de web’in 21. yüzyıldaki karşılığı olduğuna direkt olarak inanılıyorsa herkes kendi arazisini satın alabilme özgürlüğüne sahiptir.

 

 

    Leave Your Comment Here