Fransa’dan Güncel Karar: Avrupa, SpaceX İle Rekabet Edecek!

Fransa’dan Güncel Karar: Avrupa, SpaceX İle Rekabet Edecek!

6 Aralık tarihinde yapılan açıklamalarda Fransa Maliye Bakanı Brono Le Maire, yeniden kullanılabilir bir roket geliştirerek Avrupa’nın SpaceX ile rekabet etmesini sağlayacak yeni planlarını açıkladı. Açıklanan yeni planlara göre, Fransa merkezli roket firması ArianeGroup, 2026 yılına kadar Maia isminde yeni bir kaldırma roketi geliştirebilecek. Buna ek olarak Avrupa Uzay Ajansı’nın daha da büyük ve yeniden kullanılabilir bir roket geliştirme planlarının dört yıl önüne geçilmesi sağlanacak.

Planı Fransa Yönetecek!

1 metrik ton kaldırma kapasitesine sahip olacak olan bu yeni roket, metan ve sıvı oksijen ile beslenen yeniden kullanılabilir bir Prometheus roket motorundan güç alabilecek. Geliştirme aşamasında olan bu motor, Falcon 9 roketinde tercih edilen dokuz motorun arasından birisi olan Merlin 1D roket motoru ile yarışabilecek. Fakat bu yeni roket, 15 kat daha az kaldırma gücüne sahip durumda olacak.  

Ekim’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macon, endüstriyel inovasyonun teşvik etmesi açısından ‘Fransa 2030’ planına 30 milyar Euro yatırım yapılacağını duyurmuştu. Buna ek olarak bu yatırımın 1,5 Eurosu Uzay girişimlerine harcanması beklenmekte.

Avrupa’da fırlatma üstünlüğü açısından Fransa, Almanya ve İtalya arasındaki devam eden rekabet sebebi ile Avrupa’nın roket politikalarının oldukça karışık olduğunu da dile getirebiliriz. Çünkü eyalet hükümetleri tarafından desteklenen kurumsal fırlatma firmaları ile ticari start- uplar arasında da gerilimler yaşanmakta.

    Leave Your Comment Here