YouTube Kurucusu, ‘Dislike’ Özelliğinin Kaldırılması İçin Konuştu!

YouTube Kurucusu, ‘Dislike’ Özelliğinin Kaldırılması İçin Konuştu!

Youtube’un üç kurucu üyesinden birisi olan Jawed Karim, ‘dislike’ özelliğinin kaldırılması hakkında söylemlerde bulundu.

Dünyanın en popüler video platformlarından birisi olan Youtube, 10 Kasım 2021’de yaptığı açıklamada dislike butonu için bir söylemde bulunmuştu. Yeni dönemde videoların beğenmeme sayılarını gizleyeceğini duyuran platformun kurucularından Jawed Karim, konuyla ilgili sessizliğini bozmuş durumda.

 

Karim: ‘Youtube doğru bir karar almadı’

2005’in şubat ayında Steve Cahen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulan ve dünyanın en fazla ziyaret alan ikinci web sitesi olan Youtube an itibari ile ayda iki milyardan fazla kullanıcıya erişmekte. Kuruluş aşamasından bu yana sadece bir yıl sonra Google tarafından tam 1,65 milyar dolara satın alınan Youtube, o günden beri sadece Google tarafından yönetilmekte.

Youtube’un yeni dönemde dislike sayılarını gizlemesi hakkında bir açıklama yapan Karim, şirketin verdiği kararı çok hatalı bulduğunu ve bu durumun içerik üreticileri açısından da faydadan daha çok zarar getireceğini savundu.

Bu tür bir çıkış Youtube eş kurucusu Jawed Karim’in ilk kez yaptığı açıklamalardan değil.

2013 yılında da Youtube’u Google+ hesabına sahip olmasını zorunlu hale getirmişti.

 

 

    Leave Your Comment Here