App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

ASO yapılabilmesi için en önemli etken öncelikle pazardaki rakipleri iyi tanımaktır. Hangi uygulamaların hangi rakiple rekabet ettiğini bilmek stratejiyi geliştirmek için ortam hazırlıyor. Sadece birebir rakipler değil, anahtar kelimeleri kullanan uygulamalar da incelenerek araştırması çalışması yapılıyor. Oyunlar, sosyal ağlar gibi farklı türdeki tüm appler araştırılıp analiz ediliyor.

Rakiplerin sorularını analiz edip cevaplarına ulaşarak sonuçlar elde edilebiliyor. Görünürlüğü ve bilinirliği arttırmak için farklı araçlar üzerinden kelimeler analiz edilerek ASO verileri elde ediliyor.

Bu anahtar kelimeleri incelerken uygulamanın hangi kelimeler arasında sıralandığına, rakip markaların hangi anahtar kelimelerle öne çıktığına ya da hangi kelimeleri kullanmadığına bakılabiliyor. Yüksek hacimli anahtar kelimeler tercih edilerek bu kelimeleri başlık olarak kullanmak uygun olabiliyor.

İyi düşünülen, tasarımları ve görüntüleri iyi tercih edilen bir ön izleme videosu hazırlamak gerekli olabiliyor. Uygulamanın global olarak görünürlüğü ve bilinirliği için yerelleştirme çalışmaları yapılması önem arz ediyor. ASO metinleri içerisinde tüm dil ve ülkelere ait bilgilere yer verilmesi gerekiyor. Hatta bu çalışma sayesinde uluslararası uygulamalarla beraber doğru ve yerinde stratejiler geliştirerek rekabet edebilirsiniz.

Çevre faktörlerden uygulamayı puanlamayı teklif edebilir, yorum almak için ekstra pencereler oluşturabilirsiniz. ASO uygulamasının sıralamasını sık sık kontrol edip, yapılan değişikliklerin getirisine göre yön verip daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz. App Store sıralamasında tüm etkenleri göz önünde bulundurarak 7 farklı sıra faktörünü optimize etmeniz gerekir. Bunlar;

  • Uygulama İsmi
  • Uygulama Açıklaması
  • Uygulama Simgesi
  • Derecelendirmeler ve Yorumlar
  • Resimler ve Videolar
  • Doğru Kategori Seçimi
  • Diğer Etkenler

Başarılı bir app store optimizasyonu verileri elde etmek için bunları göz önünde bulundurmak sizin için daima faydalı olacaktır.

    Leave Your Comment Here