Sunucuların Çalışma Aşamaları Nelerdir?

Sunucuların Çalışma Aşamaları Nelerdir?

Standart bilgisayarlardan farkı bir durum olarak internet sunucuları, daha fazla bellek kapasitesine ve aynı zamanda birden fazla ağ bağlantısı ile kullanıcılara hizmetler sağlamaktadırlar. Ayrıca ek olarak sabit sürücü ve güçlü CPU işlemcileri içinde barındıran bilgisayarlar tarafından desteklenirler. Bu sayede de kullanıcılar hizmetten daha da memnun kalırlar.

  1. Aşama;

İlk öncelikle web sunucularına web sitelerinin alan adları üzerinden erişim sağlanır. Bu durumda sitede var olan içeriği talep eden kullanıcılara bu bilgiler iletilir. Daha sonrasında bir internet kullanıcısı bir URL’yi web tarayıcısına yazar. Tarayıcının üzerinde çalışmış olduğu makine, o sayfa için internet sunucusunu çalıştıran bir makinenin IP adresine de bir istek göndermiş olur.

  1. Aşama;

Daha sonrasında IP adresine önbelleğinde arama yaparak ya da DNS (The Domain Name System) sunucusundan isteyerek ulaşırlar. Web sunucusu bu isteği onayladığında ise sayfa içeriğini talep eden bilgisayarın IP adresine geri gönderir.

  1. Aşama;

Daha sonrasında ise DNS, tarayıcıların istenilen kaynaklarını yükleyebilmesi ve oluşturabilmesi için alan adlarını IP adreslerine dönüştürürler.

  1. Aşama;

Bu durumda tarayıcı IP adresini ulaşır ve hemen sonrasında ise internet sunucusundan tam olarak bir URL talep eder.

  1. Aşama;

Son olarak ise internet sunucusu, istenilen sayfaları ileterek tarayıcıyı yanıtlar. Bu durumda da bir hata oluşması durumunda hemen hata mesajını gönderir. Tarayıcı, web sitesinin ilgili sayfasında yer alan metin, görsel ve videolar gibi yani kullanıcı web sitesindeki bileşenlere direkt olarak ulaşır.

 

 

 

    Leave Your Comment Here