Taksi uygulaması yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Ulaşım imkanlarının gelişmesine bağlı olarak trafik sorununun da artması insanların hayatını zorlaştırıyor. Bir yere gitmek için bir araç çağırıp ona kolaylıkla ulaşmak önem kazanıyor. İşte bu durumda Taksi uygulamaları hayatı kolaylaştırmak için devreye giriyor.

Bir taksi uygulamasının yapımı ve geliştirilmesi nasıl oluyor ve bu tarz bir uygulama yapılırken nasıl bir yol izleniyor? Bu sorunun cevabı makalemizde yer alıyor.

Ön Araştırma

Taksi uygulamaları içinde uygulamayı hazırlamadan önce iyi bir araştırma yapmak ilk atılacak adım olarak öne çıkıyor. Mevcut uygulamalar içinde öne çıkanların ve az kullanılanların olumlu-olumsuz yönlerinin incelenmesi geliştirilecek uygulama için önemli bilgi verecektir.

Teknik Altyapı

Mobil bir uygulamada en öne çıkan özellik hızlılık ve kullanış kolaylığıdır. Geliştirilecek uygulamanın telefonlarda herhangi bir takılmaya maruz kalmadan kullanım imkanı sunması büyük önem taşır. Bu açıdan uygulamayı sağlayan teknolojik altyapının güçlü olması gerekir.

Konum ve Yönlendirme

Konum belirleme ve yönlendirme sunucuları, taksi uygulamalarının başarısını belirler. Bir taksi rezervasyon uygulamasında dikkate edilecek ilk ve temel özelliktir.

Konum ve yönlendirme konusunda GPS sisteminden yararlanmakla birlikte bir yönlendirme sunucusu da işi sağlamlaştıracaktır.

Örneğin, Android sürümlerde rotalar ve yönler Google Haritalar tarafından desteklenirken CoreLocation, iOS uygulama sürümlerini destekler.

Kartlı Ödeme

Taksi uygulamasının en önemli özelliklerinden biri de güvenli ve sorunsuz ödeme seçeneğidir. Taksi çağırma işlemi sırasında tahmini ücretin öğrenilebilmesinin yanında yolculuk sonunda ücretin kartla ödenmesi altyapısının bulunması da bu uygulamaların olmazsa olmazıdır.

Kayıt ve Profil

Uygulamada sürücü ve araç bilgilerinin ayrıntılı bir şekilde yer alması da gerekir. Aynı zamanda uygulamayı kullananların kullanıcı kaydının da pratik özellik taşıması gerekir.

Uygulama Bildirimi

Müşterilere sunulan indirim ve benzeri teklifler için push bildirimleri diye tabir edilen güncellemeler taksi uygulamalarında öne çıkar.

Bir taksi uygulamasında bildirim altyapısı için Android cihazlar için Firebase Cloud Messaging (FCM), İOS cihazlar Apple Push Notification Service (APN) kullanılır.

Taksi uygulamaları içinde öne çıkanları şunlardır:

  • BiTaksi
  • iTaksi
  • Scotty
  • EN Taksi
  • ByTaxi

Sizlerde taksi uygulaması yaptırmak isterseniz eğer Wookweb’in tecrübesinden yararlanmayı sakın unutmayın.

    Leave Your Comment Here