TV İzleme Süresi Pandemi Döneminde Arttı!

TV İzleme Süresi Pandemi Döneminde Arttı!

Türkiye’de, 2020’de televizyon izleme oranı 4 saat 33 dakikaya yükselirken, reklam yatırımlarının maliyeti de 20 milyar TL’yi bulmakta. Televizyon İzleme Araştırmaları Anonim Şirketi (TİAK) verilerine oranla, televizyon izleme süreleri pandeminin de etkisiyle beraber tüm yaş gruplarında artış gösterdi. Türkiye’de ortalama televizyon izlenme süreleri en yüksek olan il İzmir olarak belirlenirken, televizyonda en çok diziler ilgi odağı oldu. TİAK ek olarak 2022-2027 yılları arasında 5 yıllık dönem için reyting ölçümleri konusunda da Kantar Medya’yla anlaşma yapıldığını dile getirdi.

 

REKLAM YATIRIMLARI

Reklam verenler Derneği Başkanı Ahmet Pura, bu sene Türkiye’de reklam yatırımlarının 20 milyar TL’ye yükseldiğini dile getirerek, ‘2022 yılı için ise bu yatırım oranının 30 milyar TL’ye yükseleceğini düşünüyoruz. Bu rakamlarda TV yatırımlarının payı yüzde 28’ şeklinde açıklama yaptı.

 

DİZİLERİN GÜCÜ

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, reytinglerin ölçümünün hem reklamların paylaşılması hem de yeni yapımlar için oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, ‘En fazla reyting alanlar en çok şikâyet edilen dizi ve yapımlar olabiliyor. Biz de bu sebepten dolayı bu duruma denetim getirmek durumundayız. Dizilerin gücüne inanıyorum fakat dizilerin içindeki bazı ihlalleri de görmemezlikten gelmemiz mümkün olmayabiliyor. Reklam verenlerin de hassasiyet göstermesi önemli’ şeklinde konuştu.

    Leave Your Comment Here