Uzay’da 199 Gün Kalan 4 Astronot Dünya’ya Döndü!

Uzay’da 199 Gün Kalan 4 Astronot Dünya’ya Döndü!

ABD uzay ve havacılık şirketi SpaceX’in 4 astronotunu taşıyan uzay aracı Dragon Endeveaur, Florida kıyılarındaki Meksika Körfezi’ne başarılı bir şekilde iniş yapmış durumda. Yolculuk yaklaşık 8 saat civarı sürerken, dönen astronotların Uzay’da 199 gün geçirdiği de kayıt altına alındı.

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in ‘Dragon Endeveaur’ uzay aracı 6 aylık görevini başarıyla tamamladıktan sonra bugün dünyaya dönüş yaptı.

Uzay aracındaki astronotlar Shane Kimbrough, Megan McArthur, Avrupa Uzay Ajansı’ndan Thomas Pesquet ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Akihiko Hoshide ABD saati ile 14:05’te Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) ayrılarak Florida açıklarına yerel saat itibariyle 22:33’te denize iniş yaptı.

Dragon Endeveaur’un uzaydan dünyaya gelişi yaklaşık 8 saat civarı sürdü. İlk aşamada ISS etrafında dönmeye başlayan uzay aracı, uçuşunun yaklaşık son 1 saatinde dünya atmosferine girdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), astronotlarını almak için görevlendirilen teknelerin Meksika körfezinde ilerlediğinin bilgilerini paylaştı.

Astronotlar bu yörüngede 199 gün geçirdi. Astronotlar SpaceX’in Falcon 9 roketi ile 23 Nisan’da uzaya gönderilmişti.

SpaceX’in in bir sonraki görevi ise Crew-3 için uzay aracını 10 Kasım Çarşamba günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatması beklenmekte.

    Leave Your Comment Here