Yaay

Yeni Sosyal Medya Uygulamasına Hazır Mısın? İşte Yerli Uygulama: Yaay!

Gençlik, müzik, spor ve teknoloji ile haber, mizah ve magazin, kültür, siyaset ve çocuk ile alakalı birbirinden çeşitli kategorilerden ilgi alanınıza hitap edenleri seçerek takip edebileceğiniz en yeni yerli üretim sosyal medya ile buluşmaya hazır mısınız? İşte Yaay!

Geçtiğimiz aylarda, sosyal medya uygulamaları hayli gündemde idi. Tüm dünya gibi ülkemizde de sosyal medya uygulamaları ile alakalı kanun teklifinin mecliste kabul edilmesi ile yasalaştı. Bu yeni uygulama bu sayede sosyal medya devlerini de etkiledi.

Kabul edilen bu yeni yasa ile Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan çok olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağlar, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemek zorunda bıraktı. Henüz herhangi bir temsilci seçmeyen sosyal ağların nasıl bir yaptırım ile karşı karşıya kalacağı bilinmiyor olsa bu durum yerli geliştiricilere yaradı gibi görünüyor.

En iyi mobil uygulama yapan şirketler arasında ilk sıralarda yer alan Türk Telekom çatısı altındaki TT Ventures tarafından Yaay sosyal medya uygulaması geliştirildi ve bu yeni uygulama oldukça fazla kişinin ilgisini çekecek gibi görünmekte.

Yaay Bir Yerli Twitter Mı?

Yaay platformuna üye olurken e – posta adresi, isim ve soy isim ile telefon numarası gibi bilgiler istenmektedir. Bir telefon numarası ile yalnızca bir hesap açılabilir. Talep edilen bilgilerin doldurulmasının ardından bir kullanıcı adı ve bir şifre belirletilmesi isteniyor.

Uygulamada çeşitli kategoriler seçiminize sunuluyor ve siz bu kategorilerden ilginizi çekenleri tercih edebiliyorsunuz. Seçtiğiniz kategoriler doğrultusunda içerikleri buna göre takip edebiliyorsunuz.

Twitter ile benzetilen yanı ise twitter uygulamasında olduğu gibi gündem ve hashtag özelliklerinin olmasıdır. En yoğun paylaşılan etiketler ile gündemi belirleyen konular farklı bölümlerde görüntülenmektedir.

Bu Uygulama ile Puan Kazanabilirsiniz!

Yerli bir sosyal medya uygulaması olan Yaay ile hem gönderdiğiniz hem de aldığınız yorumlar ve beğeniler ile hatta paylaşımlardan dahi puanlar kazandırmaktadır. Fenomen olmak isteyeneler için bu özellikler avantaj sayılabilir.

Yaay’ın Dikkat Çeken Diğer Özellikleri

En çok 280 karakterli metinler oluşturulabilecek Yaay uygulamasında, konum ekleme özelliği ile yorum kapatma özellikleri de yer alacaktır. Bunun dışında çeşitli kategorilerde özel paylaşım yapılabilirken, paylaşımları profilinize de sabitleyebileceksiniz. Alıntılama yani Twitter’daki retweet gibi yeniden paylaşma yapabileceksiniz.

Etkileşimlere özel bildirimler ile arama da yapabileceğiniz Yaay ile rekabette mümkün olacaktır. Yani kategori başlıkları altında paylaşım sayılarına göre liderler belirlenecek ve tüm etkileşim türlerine göre rozetler alınacaktır.

Kategori sayfalarında en son ve en popüler paylaşımları listeleyebilirsiniz. Günümüz sosyal medyalarının hibrit versiyonu olan bu yerli sosyal medya uygulaması Yaay ile kısa bir zamanda çok sayıda kullanıcıya ulaşılacağı düşünülmektedir.

Leave Your Comment Here