ABD’li Yetkililer, Instagram’a Soruşturma Başlattı!

ABD’li Yetkililer, Instagram’a Soruşturma Başlattı!

Cumhuriyetçilerden oluşan bir grup ABD eyaleti, çocuklara zarar verip vermediğini ve aynı zamanda tüketici koruma yasalarını çiğneyip çiğnemediğini belirlemek adına popüler sosyal medya kanalı Instagram’ı ve çatı şirketi Meta’yı inceleme altına almaya karar verdi.

Bu önemli karar, geçtiğimiz haftalarda eski bir Meta çalışanının yaptığı açıklamalardan sonra gündeme geldi. Frances Haugen adlı bir muhbir, yaptığı açıklamalarda Instagram’ın çocukların zihinsel sağlığına zarar verdiğini ve bunu bile bile çocukları hedef alan içeriklere yer verdiğini dile getirmişti.

Soruşturmayı bildiren Massachusetts Başsavcısı Maurey Healey, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderide, ‘Facebook, yanı yeni adıyla Meta; Instagram’ın genç kitle arasında depresyon, yemek yeme bozuklukları ve intiharlara zemin hazırladığının farkında. Bu sebepten dolayı herhangi bir yasanın çiğnenip çiğnenmediğini araştıracağız ve kötüye kullanımı tamamı ile sonlandıracağız.’ şeklinde konuştu.

Perşembe günü ise bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamalarda, şirkete ait platformların çocuklar için sağlıksız olduğu iddialarını reddetti.

Nebraska Başsavcısı Letitia James de yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi: ‘Instagram gibi sosyal medya kanalları oldukça tehlikeli. Bu platformlar, çocuklarda ve gençlerde hem fiziksel hem de zihinsel zarara sebebiyet veriyor.’

 

Meta İddiaları Yalanlıyor

Meta tarafından yapılan bir diğer açıklamalarda iddialar reddedildi; ‘Bu suçlamalar tamamın ile yanlıştır. Gençlerin ve çocukların; çevrimiçi zorbalık, intihar, yemek yeme bozuklukları gibi birçok konuda yanında olduk ve bu sorunlarla mücadele eden insanları destekleme konusuna da daima öncülük eden bir şirket olduk.’

    Leave Your Comment Here