Biden’dan ‘Temiz Tarım’ Hamlesi!

Biden’dan ‘Temiz Tarım’ Hamlesi!

ABD Başkanı Joe Biden, ABD ve 75 ortağının temiz tarım ve gıda sistemi girişimlerini detaylı araştırmak üzerine 4 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Biden, İskoçya’nın Glasgow şehrinde süren 26’ncı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) bağlamında bir konuşma gerçekleştirdi. Ülkelerin küresel ısınmayı 1,5 derece indirmek için çabalamaya devam edeceğine değinen Biden, ‘Ancak hırslı hedefler koymak denklemin sadece yarısı olabilir. Bildiğiniz gibi, bu hedeflere ulaşmak 2050’ye kadar ekonomilerimizi sıfır karbon emisyonuna ulaştırmak için somut planlar ortaya çıkarmalıyız.’ şeklinde konuştu.

 

Dünya Ekonomil Forumuyla Ortak Platform

Biden, bu koyduğu hedeflere ulaşabilmek adına ilk önce rüzgar ve güneş enerjisi gibi temiz enerji teknolojilerinin oranının artırılması gerektiğine değinerek, temiz enerji teknolojilerinde inovasyonun artırılması adına Dünya Ekonomik Forumuyla ortaklaşa ‘İlk Harekete Geçenler Koalisyonu’ adlı bir platform kurulduğunun altını çizdi.

Küresel ısınmayla beraber mücadelede kullanılacak olan teknolojilere yapılan yatırımların da artırılması gerektiğinin altını çizen Biden, ’75 ortağımızla beraber, temiz gıda ve tarıma yönelik 4 milyar dolarlık yatırım yapılmış olan bir girişim başlatmak üzereyiz. ABD bu 4 milyar doların 1 milyar dolarlık kısmını bu sene, kalan kısmını da gelecek 4 yıl içinde yatırmayı planlamakta. Herkesi bu yatırıma ortak olmaya ve gelecek yılki zirvede iki katına çıkarmaya davet ediyorum.’ şeklinde konuştu.

 

    Leave Your Comment Here