Apple’ın İlk Bilgisayarı Rekor Fiyata Satıldı!

Apple’ın İlk Bilgisayarı Rekor Fiyata Satıldı!

Apple’ın kurucu ortakları olan Steve Wozniak ve Steve Jobs tarafından 1976’da tasarlanan orijinal Apple 1 bilgisayarı, ABD’deki müzayedede 400 bin dolara (yani yaklaşık 3 milyon 910 bin lira) alıcı buldu. Çok nadir bulunan Hawai koa ahşap kasaya sahip olan bu antika bilgisayar hala çalışmaya devam ediyor. Teknoloji devinin ilk ürünü olarak tarihe geçen bu bilgisayar, ayrıca kit halinde yapılarak satılan sadece 200 bilgisayardan birisi.

 

ŞİMDİYE KADAR İKİ SAHİBİ OLDU!

Ek olarak, bu bilgisayarın satışını gerçekleştiren California’daki John Moran Müzayede Evi, bilgisayarın şu ana kadar sadece iki sahibinin olduğunu bildirdi. Bu duruma göre bilgisayarın ilk sahibi olan bu profesör, Apple-1’i bir öğrencisine 650 dolara sattı.

Müzayedeyi kazanan bir kişi ise, Apple 1 bilgisayarı dışında Apple yazılımını içeren iki kaset ile kullanım kılavuzunun da sahibi oldu.

 

ŞU AN DÜNYADA ÇALIŞAN YALNIZDA 20 TANE APPLE-1 KALDI!

1976 yılında, Wozniak’ın tekrar eden sayıları sevmesi sebebiyle makineler 666,66 dolara satılmıştı. Dünyada şu anda bu şekilde çalışabilecek yaklaşık 20 adet bilgisayar olduğu bilinmekte.

Açık artırmada satılan bu bilgisayar, en yüksek hasılat yapan Apple 1 bilgisayarı değil.2014 yılında da bir diğer Apple 1 bilgisayarı New York’ta müzayedede 905 bin dolara alıcı bulmuştu.

Ayrıca, temel taşları 1976’da bu bilgisayarla atılmış olan Apple’ın piyasa değeri şu anda 2,4 trilyon doların üzerinde bulunmakta.

    Leave Your Comment Here