Java’da En Çok Kullanılan Kütüphaneler Nelerdir?

Java’da En Çok Kullanılan Kütüphaneler Nelerdir?

Yazılım geliştiriciler için çok önceden hazırlanmış olan kütüphaneleri içinde bulunduran yapıya framework adı verilir.

Framework, kütüphane olarak da adlandırılabilir ve yazılımcılar için vazgeçilmez bir konudur. Çeşitli JavaScript kütüphaneleri bulunmaktadır. Ek olarak Java Script programlama dilinin kütüphaneleri ise de en yaygın olanlardandır.

javascript kütüphaneleri

React.js Javascript Kütüphanesi

Bu kütüphane Facebook tarafından oluşturulmuştur. Geniş bir kullanım deneyimi sağlayan teknolojiye sahiptir. Popüler bir kütüphane çeşidi olarak da tanımlayabiliriz. İçinde bulunan özellikler sayesinde SEO dostu olan sayfalar da oluşturmaktadır.

Angular.js Javascript Kütüphanesi

Bu kütüphane, TypeScipt içinde barındırır ve bu açıdan da tercih edilme durumu artış gösterir. Hızlı web sayfası oluşturma ve SEO kazanımlarına en uygun işlem oluşturma da oldukça başarılı bir konumdadır. 2 sürümü bağımlılık enjeksiyonu ve formlar gibi özelliklerini de içinde bulundurur.

Vue.js Javascript Framework

Hafif ve aynı zamanda az yoran bir kütüphanedir. İçindeki dosya boyutu oldukça küçüktür. Bu sebeple de hızlı olarak projelere dahil edilmesini sağlar. Öğrenimi çok kolaydır ve yeni başlayanlar için tercih edilmektedir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir kütüphanedir.

Meteor.js Kütüphanesi

Full stack bir kütüphanedir. Bu sayede ilk öğrenimden sonraki sürecin her aşamasında rahat kullanım sağlar. Çeşitli akıllı paketler bulundurması ve kendine özel paketlerini de oluşturmak için özelleştirme imkânı sunar. Meteor topluluğu çok aktif olarak yer alır ve katılım da oldukça fazla olur. Aynı zamanda forumlarda da topluluk desteği sağlar.

Javascript Kütüphanesi Ember.js

Bu kütüphane işlemlerinizi en hızlı olacak şekilde halletmeniz için tasarlanmıştır. İçinde çeşitli pratikler vardır ve kolay kullanıma sahiptir. Komut satırı Ember CLI sayesinde geliştiricide birden fazla yararlı aracı projesine ekleyip kullanım da sağlamaktadır.

Backbone.js

Kalitesini kanıtlamış olan oldukça eski bir kütüphanedir. Yeni projeler için de aradığınız her şeyi bu kütüphanede bulabilme imkanına sahipsiniz. Eski olmasından kaynaklı olan hataları ortaya çıkmış ve aynı zamanda düzeltmeleri yapılmıştır.

Aurelia.js

İçinde ileri görüşlülük ve çift yönlü data bind gibi geniş çaplı özellikler barındırmaktadır. Modüler alt yapı formu sayesinde modern bir uygulama geliştirme altyapısı da sunmaktadır. Kod yazma açısından zamandan kazanç sağlar ve hızlı olarak işlemler gerçekleştirilir. 

Polymer

Google destekli olan ve standartlara uygun bir kütüphanedir. Bu özellik doğrultusunda büyük firmalar tarafından tercih edilmektedir.  Google’ın polimeri koruması da olmasından dolayı çok fazla desteğe ve sürekli gelişim içerisindedir. Yüklemelerin hızlı gerçekleşmesine olanak sağlamada çok etkilidir.

Mithril.js

Küçük bir dosya boyutuna sahip ve en yalın kütüphane çeşitlerinden birisidir. Projelerinizde kolaylıkla kullanmaya başlayacağınız ama sonrasında yetersiz kalma durumu olacaktır. Kütüphanelerin tanıtımı ve projelerinizde size iyi bir rehber olabilir.

 

 

 

 

 

 

    Leave Your Comment Here