Facebook, İki Faktörlü Doğrulamayı Zorunlu Hale Getiriyor!

Facebook, İki Faktörlü Doğrulamayı Zorunlu Hale Getiriyor!

Facebook, Meta’nın resmi blog sayfası aracılığı ile yeni bir blog yazısı yayınladı. Firma, yeni dönemde yüksek riskli kategorisine almış olduğu bazı hesaplarda iki faktörlü doğrulama özelliğini zorunlu bir hale getireceğini de belirtti. Bu sayede güvenlik sorunlarının da önü kesilmiş olacak.

Facebook Protect Projesi Genişleyecek!

Geçtiğimiz aylarda Facebook Protect isimli projesini açıklayan şirket, şimdilerde de bu projenin kapsamını genişletmeye karar verdi. Meta projesi ile birlikte önümüzdeki süreçlerde sosyal medya alışkanlıklarını değiştirmeyi düşünen Facebook; gazeteciler, hükümet yetkilileri ve insan hakları savunucuları gibi tehlike altında olan kişilere özel de iki faktörlü doğrulama uygulamasını zorunlu bir hale getirecek.

Facebook’un yeni güvenlik programı, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik özelliklerini de daha basit bir hale getirerek kullanılabilirliğini son derece artıracak. Potansiyel bilgisayar korsanlarının ve siber tehditlerin tespitini kolaylaştıracak olan bu yeni sistem ile birlikte hem sayfalar hem de hesaplar için oldukça güvenli önlemler alınacak.

Facebook tarafından paylaşılan rakam ve oranlara göre yeni güvenlik sistemine geçirilen 1.5 milyon hesaptan neredeyse 950 bin tanesi iki faktörlü doğrulamayı aktif hale getirmiş durumda.

Firma, 2FA özelliğini devreye sokmayan tüm hesapların risk altında olduğunu ve gelecek dönemde bu özelliğin herkes için zorunlu hale getirilebileceğini duyurdu. Buna ek olarak gazeteciler ve siyasiler gibi yüksek risk grubuna alınan kişilerin hesapları geçici olarak da kitlenebilecek. Bu hesaplar silinmeyecek fakat iki faktörlü doğrulamaya geçene kadar da hesaplarına erişim sağlayamayacaklar.

 

 

    Leave Your Comment Here