Elektrikli Scooter

Elektrikli Scooter Kullanımına İlişki Düzenlemeler TBMM’ye Sunuldu

Son dönemde sık sık kullanılmaya başlanan elektrikli scooter kullanıma dair yeni düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Elektrikli scooter kullanılması için ise istenen yaş sınırı 5 olarak belirlenmişti.  Hem yaş hem de azami hız sınırına dair yeni düzenlemeler TBMM sunuldu. Böylelikle mecliste yeni bir karar alınacak ve Elektrikli scooter kullanıma dair alınan kararlar duyurulacaktır. Asgari yaşın 15 olmasına dair, TBMM sunuldu ve bu konuya dair yakın zamanda bir kararın oluşması bekleniyor.

Sürücüler Elektrikli   Scooter Kullananlara Öncellik Verecek

Trafik karayolları üzerinde istenmeyen bazı sorunlar söz konusu olabiliyor. Özellikle elektrikli scooter kullananlar için güvenli bir ortamın oluşması isteniyor. Bisikletler için hazırlanmış olan yasal düzenlemelerle, sürücüler artık bisikletli ya da scooter kullanıcılarına öncelik vermek zorunda kalacak. Alınması istenen kararlarla, elektrikli scooter kullanıcılarında, karayolları üzerinde güvenli bir sürüş imkânı sağlaması amaçlanmış olunuyor.

Sürücüler aynı zamanda sağ ve sola dönüş yaptıkları zaman, elektrikli bisiklet ya da scooter kullananlara öncellik vermeleri gerekecektir. TBMM gelen düzenlemeler ise şu şekilde olmaya başlayacak;

  • Elektrik scooter kullanımların azami hızı 18 km/sa olmalı
  • Sürücüler, elektrikli scooter kullananlara yol vermeli
  • Elektrikli scooter kullanımlarında 18 yaş sınırı olma şartı aranacak
  • Elektrikli scooter kullananların, a1 ehliyetine sahip olması aranacak
  • Scooter birden fazla kişi tarafından kullanılmayacak
  • Yaya ya da karayolları üzerinde ki araçları tehlike sokmasına kesinlikle izin verilmeyecek

    Leave Your Comment Here