Bitcoin Yasal Savunma Fonu Kuruluyor!

Bitcoin Yasal Savunma Fonu Kuruluyor!

 

Uzun yıllardır Bitcoin ve ilgili gelişmelere oldukça fazla önemli yatırımlar yapan, direkt Bitcoin yatırımı da olan Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, bu görevden ayrıldıktan sonraki süreçte projelere de hız kesmeden devam etti. Şimdilerde ise Bitcoin geliştiricileri için yasal bir fon kurulmak üzere.

Bitcoin Yasal Savunma Fonu Nedir?

Dorsey tarafından açıklaması yapılan Bitcoin Yasal Savunma Fonu, Bitcoin geliştiricileri için de bir savunma altyapısı geliştirmeyi amaçlamakta. Kurucuları arasında Dorsey, Chaincode Labs kurucusu Alex Morcos ve Sussex Üniversitesi araştırmacısı Martin White yer almakta.

Bilindiği gibi kripto para varlıkları oldukça fazla ülkede hala tartışmalı bir durumda. Doğal olarak da geliştirici ekipler davalara konu olabilmekteler. Savunma fonu bu tür durumlarda geliştiricilere yasal bir kalkan oluşturmayı da hedeflemekte. Söz konusu bu projede gönüllüler ve part-time avukatlardan bir ekip bulunacak. Bu ekip hukuki davalarda geliştiricilere tam yardımcı olacak.

Kâr amacı olmayan bir kuruluş olarak bilinen fon, Bitcoin ekosistemini geliştirme çalışmalarının sorun çıkmadan yürümesini hedeflemekte. Ayrıca bu bakımdan çalışmalar yüzünden hukuki davalara konu olan geliştiricilere de destek sağlanacak. Fonun yönetim kurulu hangi davalara dahil olunacağını belirlemekten sorumlu bir durumda olacak.

Fonun ilgilenecek olduğu ilk dava ise Tulip Ticaret Davası olarak bilinen ve Bitcoin varlıklarına erişimde herhangi bir suiistimal iddiası ile Ramona Ang’ın yargılandığı dava olacak. Zaten fonun yeterli düzeyde mali havuzunun olduğu ifade edilmekte fakat gerekli olduğu durumda yatırım turlarına da çıkacak.

 

    Leave Your Comment Here