Dijital Reklam Nedir? Dijital Reklamın Önemi

Dijital reklam, firmaların ya da markaların reklamlarını teknolojik ortamlar üzerinden gerçekleştirmesi işlemlerinin tümüne verilen isimdir. Firmalar dijital reklam nedir? Nasıl yapılır? Sorularını yöneltebilirler. Günümüzde pazarlama faaliyetlerinin büyük bir kısmını dijital reklamlar meydana getirir. Kişilerin internet ortamı üzerinde fazla zaman geçirmesi ve platform sayılarının her gün artış göstermesi bu noktada oldukça etkilidir. Markalar sosyal medya platformları ve farklı mobil uygulamalar üzerinden hedef kitlelere ulaşarak reklam yaparlar. Her marka kendi hedef kitlesini belirleyerek buna uygun bir reklam politikası oluşturur. Banner ise dijital reklam türleri arasında yer alan en popüler yöntemdir. Markaların hedeflerine bağlı olarak dijital reklam ajansları reklam politikasını yönlendirir.

İnternet Üzerinden Hedef Kitleye Ulaşmak

Banner reklamları son zamanlarda en popüler olan dijital reklam nedir için belirlenen türlerinden birisidir. Bu reklam türü ile birlikte markalar direkt olarak internette yer alan kitlelere hitap edebilirler. Web sayfalarında gezinen kişiler farklı yöntemler ile uygulanan reklamlar ile markaları görüntülerler. Banner reklamları yalnızca görüntü ile değil yazı ve video ile de yapılır. Kullanıcının site üzerinde en fark edebileceği yerlere reklamlar konulur.

Diğer bir dijital reklam türü ise SEM olarak ifade edilir. Bu reklamlar kişilerin arama motorunda arattıkları konuya bağlı yönlendirme sağlar. SEO çalışmaları ile yapılan kampanyalar sonucunda bu reklamlar meydana gelir. Arama motoru ile hedef kitleye erişilir.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları, dijital reklam türleri arasında önemli bir yer tutar. Günümüzde sosyal medya kullanıcılarının artması ile birlikte markalar da bu platformlara reklam vermeye başlamışlardır. Markalar, sosyal medya platformları üzerinden kolaylıkla hedef kitleye erişim sağlayabilirler. İnternet ortamı üzerinden yapılan araştırmalara göre sosyal medya kullanıcılarının artmasıyla, sosyal medyaya verilen reklam miktarı da artış göstermektedir. Markalar genellikle Youtube, Twitter, Instagram ve Facebook platformlarına reklam vererek tanınırlıklarını arttırmayı hedeflerler. Dijital reklam çalışmalarında asıl amaç içeriklerle kullanıcılara hitap etmektedir. İçerik içerisinde yer alan yazı, video ve resimler ile birlikte kişilere ulaşılır. Bu sayede hedef kitle herhangi bir rahatsızlık duymadan markayı tanımış olur.

    Leave Your Comment Here