E-Ticarette Ürün Pazarlaması Yaparken Kullanılacak Yöntemler Nelerdir?

E-Ticarette Ürün Pazarlaması Yaparken Kullanılacak Yöntemler Nelerdir?

E-ticaret ile pazarlama yapan bir marka için sosyal medya ve sosyal medya kanalları son derece önemlidir. Sürekli ve hızla gelişen teknoloji ile birlikte kişilerin kullanmakta olduğu yeni nesil mecra hâline gelen sosyal medya pazarlamacılar için de hedef kitle hâline gelmiş bulunmaktadır. Sosyal kanallarda nasıl hareket edilmesi gerektiğini planlayarak doğru adımlar ve doğru stratejilerle verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

E-ticarette rakiplerinizden öne çıkıp fark yaratmak için markayla uygun gruplar oluşturup ve hayran kitle sayfaları ile hedef kitleleri kendinize çekecek sosyal medya hesapları oluşturmalısınız. Genç hedef kitlelere hitap edecek içerikler ile hedef kitlenize yönelik bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu stratejik adımlarla belirlenen kitleler ile ürünlerinizi doğrudan ve etkili bir şekilde tanıtabilirsiniz.

 

E-ticaret ürün pazarlamasında kullanılan sosyal kanallar şu şekildedir;

 

 • Facebook ile E-ticaret ürün pazarlama
 • Twitter ile E-ticaret ürün pazarlama
 • Youtube ile E-ticaret ürün pazarlama
 • Pinterest ile E-ticaret ürün pazarlama
 • Linkedin ile E-ticaret ürün pazarlama

 

 • İnternet ve sosyal ağlardaki görünürlüğünüzü arttırmak, satışlarınızın artmasında da etkili olacaktır. Kullanıcıların markanızla ilgili içeriklere erişmeleri bilinirliğiniz ve sürekliliğiniz için de oldukça önemlidir.

 

 • Sitenize ürün karşılaştırma özelliği eklemek, stratejik bir adım olabilir. Kullanıcılarınız ürün karşılaştırması yaptıklarında satın alma kararları da olumlu yönde değişecektir. Bu sebeple potansiyel kullanıcılar, kendileri için doğru ürünü bulabilir ve aynı zamanda farklı ürünlerle karşılaştırdıkları için markanızın satın alma gücü artabilir.

 

 • Çapraz satış teknikleri kullanarak, kullanıcılara ürün ve hizmetlerle ilgili yan aksesuar ya da benzer ürünler göstererek, sepetlerine ek ürünler koymalarını sağlayabilirsiniz. Bu adım markanızın satışlarının artmasında da etkili olacaktır.

 

 • Kişiselleştirme ve özgünlükten yararlanmak, e-ticarette satış tekniği geliştirmek için bir yöntem olarak kullanılabilir. Kullanıcılara onlar için özelleştirilmiş ürün ve hizmetler sunabilirsiniz.

 

 • Sosyal etkileşimlere önem vermek, sosyal ağlarda yaptığınız reklam çalışmaları için doğrudan satışı etkileyebilir. Günümüzde kullanıcıların sosyal medya kanallarında çokça aktif olması, markalara da sosyal etkileşim yapmaları için bir olanak sunuyor. Sosyal etkileşimlerinizde trafiğin ve satışlarınızın artmasında etkin bir rol oynar.

 

 • En çok satan ürünlerinizi öne çıkarmak, kullanıcıların etkisini çekebilir. Kullanıcıların hem ürünlere hem de markaya olan güvenleri bu sayede artabilir. Bunun olabilmesi için sayfanızda en çok satan ürünleri kategorilere ayırıp öne çıkartabilirsiniz.

 

 • Video pazarlamadan yararlanmak, kullanıcılara birçok farklı özelliği bir arada sunabileceği gibi aynı zamanda tanıtım anlamında da daha etkili olacaktır. Yazılı içerikler ya da görseller yerine videolar tek seferde daha çok dikkat çekecektir.

 

 • Markanıza olan güveni artırmak, kullanıcılarınızla aranızda güvenilir bir bağ oluşturma açısından oldukça faydalı olacaktır. Özellikle e-ticaret üzerinden kullanıcılar markaya güvenebilme durumunu çok önemserler. Bu sebeple kullanıcılarınız için sosyal kanıtlar üzerinde durmanız ve kullanıcı yorumlarını artırmanız gibi etkenler markanıza olan güveni artırmada etkili olacaktır.

  Leave Your Comment Here