Vivaldi, Android Automotive İçin Geliştirilen İlk Web Tarayıcısı!

Vivaldi, Android Automotive İçin Geliştirilen İlk Web Tarayıcısı!

Gizlilik odaklı olan Vivaldi, Android Automotive OS için tasarlanmış ilk tarayıcı oldu. Geliştirilmesinde İsveçli elektrikli otomobil üreticisi Polestar’la çalışılan tarayıcı, şu anda da Polestar 2 araçlarda da bulunmakta. Fakat yakında Android Automotive’e sahip olan araçlarda da Google Play’den indirilip rahatlıkla kullanılabilecek.

Telefondaki uygulamaları ve medyayı araçların bilgi, eğlence ekranına yansıtan Android Auto’nun tam tersine Android Automotive OS, çalışmak için akıllı bir telefona gerek duymamakta. Android Automotive, araçlar için Google tarafından geliştirilen Android tabanlı bir işletim sistemi durumunda. Herkes Google’ın geliştirmiş olduğu bir yazılıma özel olarak ilk tarayıcının Chrome olmasını beklerken çarpıcı açıklama Vivaldi’den geldi.

Vivaldi, sürücünün güvenliğine oldukça fazla önem verdiğinin de altını çizmekte. Güvenliği sağlamak amacıyla da tarayıcının sadece park halinde iken kullanılabileceğini söylemekte. Park halindeyken açılmış olan bir video, sürüşe geçildiği zaman da sadece ses akışı olarak devam edecek şekilde olacak.

Gizlilik konusuna da değinen firma, özel tarama verilerinin araçta saklanmayacağını ve cihazlar arası veri aktarımı yapılmak istenildiği zamanlarda aynı hesapla oturum açılması gerektiğini söylerken aynı zamanda da bu verilerin araç üreticisi ile kesinlikle paylaşılmayacağını söylemekte.

    Leave Your Comment Here