İki Kişi Youtube’u 20 Milyon Dolar Dolandırdı!

İki Kişi Youtube’u 20 Milyon Dolar Dolandırdı!

İki kişi, Y.T olarak bilinen bir firmadan 20 milyon dolarlık müzik telif hakkı soygunu ile suçlandı. Federal savcılar açık olarak buranın Youtube olduğunu da belirtmedi. Fakat yine de mahkeme belgelerine göre Y.T, Youtube ile tam anlamıyla aynı para kazanma ve içerik mekanizmasına sahip durumda. ABD Savcılığı’ndan bir halkla ilişkiler yetkilisi, tam da bu anlamda firmanın kimliğini direkt olarak doğrulayamadı.

Alınan mahkeme belgelerine göre Webster Batista, plak şirketleri gibi görünen LLC’ler aracılığı ile beraber 50.000’den fazla şarkının telif haklarını hileli bir şekilde talep etti. Büyük bir jüri bu iki zanlıyı komplo, elektronik dolandırıcılık gibi şeylerle suçladı.

 

Bu İki Kişi, 2017’den Beri Hileli Gelir Toplamakta!

ABD Arizona Bölge Mahkemesinde belgelenen mahkeme dosyalarında anlatıldığı gibi, adamlar telif hakkı sahibi olduklarını iddia ettiler. Buna ek olarak Y.T’yi yöneten firmaya A.R diye söylemde bulundular. MediaMuv firmasının 50.000’den fazla şarkıdan oluşan kitaplığın telif hakkına sahip olduklarını dile getirip, telif hakkı ödemeleri aldılar. Ayrıca S.R ile beraber MediaMuv için müzikleri etiketleyen ve yükleyen bir anlaşma imzaladılar. Daha sonrasında gelir kazanmaya başladılar. Bu uzun süreç 2017’den Nisan 2021’e kadar sürmüş durumda.

Youtube bu kişileri, diğer kullanıcıların yüklemelerinden eşleşen şarkıları varsayım olarak tanımlayan ve isterlerse içerik kimliği sahibinin bile reklamlarından gelir kazanmasına olanak sağlayan Youtube’un otomatik sistemi Content ID için onay verdi. Ek olarak bir sesi kaydı ve görsel- işitsel içerik lisansı da imzaladılar. Söz konusu bu lisans, varsayım olarak Google’ın para kazanma geliri karşılığında kullanıcılara şarkıyı geniş kesimde sunmasına da olanak tanımakta.

    Leave Your Comment Here