Spotify Wrapped’in Sırları!

Spotify Wrapped’in Sırları!

Spotify’ da Haftalık Keşif’ten Daily Mix’lere kadar uzanan uygulamadan toplanan kullanıcı verilerini kullanan ve herkes için özel olarak üretilen oldukça fazla sayıda çalma listesine erişmek mümkün durumdadır. Spotfiy, bu çalma listelerini oluşturmak ve düzenlemek için dinlenilen müzikleri izler, belirli kategoriler halinde toplar ve aynı zamanda parçaları diğer dinleyicilere göre ölçer. Bunları yaparken de kullanıcılarına hangi müziğin gösterileceğini seçmek için sunar. Spotify’ı diğer müzik platformlarından ayıran sır işte tam da bu algoritmanın başarısı olarak tanımlanabilir.

Spotify Wrapped ve diğer algoritmaların yardımı ile birlikte stratejik anlamda kişilere özel bir algı oluşturuluyor. Örnek olarak; Wrapped sayfasını sosyal medyada paylaşarak kendinize indie, punk, rock gibi belirli bir düzen içerisinde de konumlandırabilirsiniz.

Spotfiy, bu kültürel anlamdaki konumlandırmayı daha da kolaya indirgemek için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Wrapped, uyumlu renkler ile tasarlanmış dikkat çekici grafikleri ile karşımıza çıkıyor. Kişiler de kendileri hakkında bilgileri kolaylıkla diğer kişilere sunabiliyor.

İngiltere Merkez Bankası Tarafından yapılan başka bir araştırma sonucunda, Spotfiy verilerinin kullanıcı ruh hallerini bile ortaya çıkarabildiğini gösteriyor. Spotify, elbette ki bu altın oranındaki değerli bilgileri, demografik profilleme yapan firmalara satarak değerlendirme yapıyor.

    Leave Your Comment Here