breaker

Twitter Breaker’ı Satın Aldı!

Mobil uygulama geliştirme üzerine pek çok adım atmış olan Twitter, yakın zamanda Audio Spaces’ı geliştirerek, verimini arttırmak üzere Breaker’ı bünyesine kattı. Geçtiğimiz tarihlerden de hatırlanacağı üzere ilk olarak Squad’ı satın alan platform, son olarak Breaker’ı satın aldı. Böylece Twitter, yeni duyurduğu sesli sohbet odalarını geliştirebilecek. Sonrasında Mobil uygulama geliştirme uygulamalara da getirilebilir.

Burada Breaker’da sohbet ve etkileşimleri yeniden ele almak için Twitter’a gelen Squad gibi yayınlarına son verecek. Ancak sistem hâlâ kapanmış değil. Zira 15 Ocak 2021 tarihinde kapatılması düşünülüyor.

Bu tarihe kadar sistemin kullanıcıları OPML dosyalarını dışarı aktararak, farklı platformlara yükleyebilecek. Breaker husus üzerine Stitcher, Spotify, Pocket Casts, Castro ve Overcast tarzı yerlere yönlendirmekte. Yine platformun Hosting seçeneklerini tercih edenler de RSS akışı ile dosyalarını farklı yerlere aktarabilecek.

Podcast Alanında Hareketlilik Mevcut

İçerisinde mobil uygulama geliştirme seçeneklerinin de olduğu çeşitli sebeplerle son dönemlerde ön plana çıkan podcast girişimleri, büyük bir ilerleme kaydetti. Burada öncelikle Spotify tarafından Podcast üzerine yapılan yatırımların, diğer teknoloji firmalarını da buraya girmeye ittiğini belirtmek gerekir. Yakın geçmişte Sirius XM, podcast servisleri arasında Stitcher’ı 300 Milyon Dolar gibi büyük bir sayıya satın almıştı.

Daha yakın dönemlerde ise Amazon, Wondery podcast’i 300 Milyon Dolar’a satın alarak, orijinal ses kataloglarını genişletme yoluna gittiğini açıklamıştı. BöyleceWondery de Amazon Music arasında yerini aldı.

Breaker Neler Önermekteydi?

2016 yılında Erik Berlin ve Leah Culver tarafından kurulan Breaker’ın bu dönemlerinde Podcast’ler yaygın olarak tercih edilmiyordu. Ancak podcast kullanımları arttıkça, Breaker da Podcast içeriklerine etkileşim getirerek büyük bir beğeni toplamıştı.

Bu sayede kişiler hem topluluk oluşturma, hem de beğeni ve yorum yapabilir hale gelmişti. Aynı zamanda podcast’ler sosyal medya aracılığıyla paylaşılabilir olmuş,  kullanıcılar Breaker ile arkadaş takip etmeye başlamıştı.

Kuruculara baktığımızda ise Erik Berlin, bu firmayı kurmadan önce 140 Proof adında sosyal medya platformunu açarak, sonradan Acuity’ye satmıştı. Leah Curver isePownce and Grove’u açmış, Oauth ve oEmbed teknolojilerini geliştirmek için önemli yardımlar yapmıştı.

Breaker Twitter

Breaker kurucuları tarafından Twitter paylaşımları, ekibin oldukça heyecanlı ve mutlu olduğunu göstermekte. Twitter’ın mühendislik lideri Michael Montano da Erik Berlin, Leah Culver ve Emma Lundin’i ekiplerine katacaklarını belirtmişti.

    Leave Your Comment Here