Hes Uygulaması

HES Uygulaması Kapsamında Yeni Bir Özellik Tanıtıldı

Dünya’da geçirmekte olduğumuz Korona virüs salgını çerçevesinde pek çok önlemler alınmaktadır. Bunlardan bir tanesi de mobil uygulama yapan firmalar tarafından geliştirilen çeşitli mobil cihaz uygulamalarıdır. Ülkemizde de korona virüs salgını kapsamında, T. C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, vatandaşlara pek çok kolaylık getirmektedir. Bunlardan bazıları bulunulan il ve ilçedeki virüs vakası durumu takip edebilirken, sağlık durumunun kontrolü de sağlanabilmektedir.

Korona Virüs’ ün tüm Dünya’da yoğunluğunu korumasına rağmen, virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere uymayan pek çok vatandaş görülmektedir. Bu nedenle HES uygulamasına getirilen yeni ihbarda bulun özelliği sayesinde, Virüs kapsamında alınan kurallara riayet etmeyen vatandaşlar mobil uygulama yapan firmalar aracılığı ile yapılan kural ihlalini hızlıca bildirebilecektir. Bu, virüsün kontrol altına alınmasını ve kural ihlallerini için hızlı çözüm getirmeyi daha da kolaylaştıracaktır.

HES Nedir ve Ne Özellikleri Vardır?

Dünya çapında mobil uygulama yapan firmalar, pek çok uygulama geliştirmektedir. Bunlardan biri, Sağlık Bakanlığı tarafından yazılan HES’tir. Bu uygulama, Korona Virüs salgınına karşı alınan önlemlerden bir tanesidir.

HES’i mobil cihazlarına indiren vatandaşlar hastane, eczane, market vs. gibi temel ihtiyaç yerlerine hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Ayrıca bulunulan şehirde risk barındıran yerleri, virüs kapmış kişileri ve evde izolasyonu da gösterebilme özelliğini bulundurmaktadır. Eğer aile üyelerinizde bu uygulama varsa, onların da konumlarını görebilir, risk bölgesinde olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Yeni Özellik Kural İhlalleri Nasıl Kullanılmaktadır?

HES uygulamasının bu özelliğini kullanmak için, öncelikle kural ihlali yaşanan durumun bir fotoğrafını çekmiş olmanız gerekmektedir.

Yaşanan kural ihlalini bildirmek için, mobil cihazınızda Hayat Eve Sığar uygulamasını açarak, açılan sayfada İhbarda Bulun sekmesine dokunmanız gerekmektedir. Bundan sonra Başlık ve İşletme adı bölümlerini girerek, gerekli açıklama ve adres bilgisini verdikten sonra çekmiş olduğunuz fotoğrafları ekleyerek, gönderebilir, hızlı bir ihbar yapabilirsiniz.

Siz de Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen HES uygulamasını mobil cihazlarınıza indirerek, Korona Virüs tehdidini bulunduğunuz çevrede ve ülkemizde kontrol altına almaya yardımcı olabilirsiniz.

    Leave Your Comment Here