Spaces Apple

Sanal Gerçeklik Girişimi Spaces’i Apple Satın Aldı

Bu yıl, apple birçok yapay zeka satın almıştır. Hatta bu girişimleriye, Facebook ve Google’ı oldukça geride bırakmıştır. Spaces, belli konular üzerinde, temalar ve deneyimler üretmektedir. Bu sene, sanal ortam üretimi yapan Spaces, Apple tarafından satın alındı. Apple’ın, Spaces’ı satın alması, tüm dünyada oldukça ses getirmiştir. Fakar, hala Apple ya da Spaces tarafından, herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Fakat, Spaces yeni bir açıklamada bulundu. Bu açıklamalar; “Harika VR video konferans ürünümüze katkıda bulunan kullanıcılarımıza ve ortaklarımıza ve tema parklarında ve tiyatrolarda bulunan sanal gerçeklik konum tabanlı eğlence mekanlarımızdan keyif alan birçok kişiye teşekkür ederiz.” Şeklindeydi.

Spaces Kullacılara Hangi İmkanları Sunuyor?

Bu uygulama; eğlence parkları, alışveriş merkezleri ve parakende merkezleri gibi, birçok konuya sahiptir. Spaces, bu tarz temalar ile ilgili, ortamlar ve sanal deneyim üretimi yapmaktadır. Bu girişimi, Brad Harman ve Shiraz Akmal, DreamWorks Animation’dan ayrılarak, 2016 yılında gerçekleştirmiştir. Spaces için şimdiye kadar toplam; tam 9,5 milyon yatırım yapılmıştır. Bu yatırım, Spaces’in yalnızca 2 turda aldığı miktardır.

Şirketin, şuan da iki tane lider yatırımcısı mevcuttur. Bunlar; Songcheng Performances Development ve Comcast Ventures olmuştur. Aynı zamanda, Youku Global, Media Fund, CRCM VC. , Gree Inc., Kai Huang, The Venture Reality Fund,  the Sinovation Fund, Development yer alırken, Boost VC, Canyon Creek Capital, Colopl VR Fund’da bu yatırımcılar arasında, yerini almıştır. Spaces’in biilinen, 11 tane yatırımcısı daha vardır. Spaces, pandemi nedeniyle fiziksel VR merkezlerini kapatmak durumunda kalmıştır. Aynı zamanda, bazı çalışanlarını da işten çıkarmak durumunda kalmıştır. Aynı zamanda, Paycheck Protection Program kredisi, çekmek zorunda kalmıştır.

Apple’ın Al ve Şirketlerine Olan İlgisi Nasıldır

Apple, Spacel’ı da satın alarak, yıl içerisinde sekiz tane girişim satın olmuştur. En iyi yazılım firmaları içinde olan, Google ve Facebook, Apple’ın yaptığı girişimlerle, arka palnda kalmıştır.

Apple’ın şirket değeri, 2 trilyon dolar barajını, aşmıştır. Apple, donanımlarını, ultra gelişmiş teknolojilerle taçlandırmaya devam etmektedir. Apple, sanal deneyimler sunan; NextVRr’ı, spor yarışmaları ve canlı etkinlikler için; mayıs ayında, tam 30 milyon dolara satın almıştır.

Apple, Akonia Holographic’i de satın almıştır. Akonia Holographic’i 2018’de lens yapmaya odaklanmıştır. Bu lensler, gerçeklik gözlükleri için yapılmaktadır. Apple, aynı zamanda da, 2017 yılında; Vrvana’yı satın almıştır. Vrvana, arttırılmış gerçeklik girişimidir. Apple, Vvrana’yı, tam 30 milyona satın almıştır.

Kullanıcılar, pandemi sürecinden oldukça olumsuz etkilenmiştir. Bu nedenle ise, AR ve VR programlarını kullanmaya başlamıştır. Apple, donanımları ile kendi kullanıcılarının hayatını kolaylaştırma amacındadır. Apple, 2021’de ise; karma gerçeklik ekosisteminde yer almayı da planlamaktadır. Apple, Apple TV ve Apple Stor’un da gücünü arkasına almıştır. Bu sayede ise, VR ekosistemindeki, en önemli unsurlardan bir tanesiolma yolunda ilerlemektedir. Görünüşe göre, Apple AR-VR başlıklarıyla 2021’de oldukça sık karşımıza çıkacaktır.

    Leave Your Comment Here