Web Yazılım Nedir ?

Web yazılım, bir web sitesinde olması istenilen tüm eklenti ve kontrollerin bir arada yürütülmesini sağlar. Web sitesinin oluşturulmasından sürdürülmesine kadar olan her alanı kapsar. İki ana kısımdan oluşur. Bunlardan birincisi kullanıcıların göremediği kısım, ikincisi ise kullanıcıların görebildiği kısımdır. Kullanıcının göremediği kısım web sitesinin kodlarını ve arka planda çalışan, döngüleri, uygulamaları, kontrolleri ve eklentileri içerir. Kullanıcıların görebildikleri kısım ise, web sitesinin logosunu, tasarım ve dizaynını, eklenen görsel ögeleri, girilen içeriklerdeki makale ve yazıları içerir. En iyi web yazılım yapan firmalar , web yazılım hakkında derinlemesine bilgi sahibidir. Eğer bir şekilde web yazılımı yaptırılmak isteniyorsa mutlaka bu firmalarla görüşülmeli ve fikir alınmalıdır.

Web Yazılım Nerede Kullanılır ?

Bir web yazılım, web sitesine eklenmek istenen farklı özellikler için kullanılabilir. Bu özellikler basit bir eklenti olabileceği gibi kapsamlı bir yönetim paneli de olabilir. Bu yönetim paneli sayesinde, kullanıcı yönetimi, siteye içerik girilmesi, galeriye görsel eklenmesi veya yeni güncellemeler sağlanabilir. Web yazılım hakkında bilgi sahibi olmayan kimselerin projelerini oluşturabilmesi için en iyi web yazılım yapan firmalar ile iletişime geçmesi önerilir. Web yazılımlar iki farklı çeşitten oluşur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

1 ) HTML: Kullanımı en kolay ve anlaşılabilir web yazılım olarak bilinir. HTML sayesinde web site yöneticisi kullanıcıların hangi içerikleri nerede göreceğini belirleyebilir. Bunun yanında kullanıcıların hangi işlemleri yapıp yapamayacağını da yönetir. Bu yazılım sayesinde web sitesinde yer alan içerikler, görseller veya videolar tarayıcı ve tarayıcı araçları sayesinde doğru bir şekilde algılanır. Ardından da kullanıcılara ekran sayfasını sunar.

2 ) Net, ASP, PHP, Java Script, Flash: Bu yazılım dilleri HTML yazılımı ile hazırlanmıştır. Hepsinin farklı amaçları olsa da genel olarak bakıldığında web sayfalarına farklı özellikler katmak için ortaya çıkarılmışlardır. Basit bir örnekle web sayfasındaki kullanıcılardan geri dönüş almak isteyen bir site sahibi bu yazılım dillerinden birini kullanarak bu özelliği web sayfasına ekleyebilir. Aynı zamanda bu yazılım dilleri ile bir yorum alanı geliştirilebilir ve kullanıcılarında web sayfasında etkin rol almaları sağlanabilir. İnternet alışverişlerinde,  çevrim içi olarak yapılan bankacılık işlemlerine ve buna benzer olarak yapılan bir çok işlemde bu tür yazılım dilleri kullanılmaktadır. İnternet ortamında kişisel bilgilerin korunması ve bilgi güvenliğinin arttırılması amacı ile de bu tür yazılım dilleri kullanılır. Bu yazılım dilleri en iyi web yazılım yapan firmalar sayesinde öğrenilebilir.

    Leave Your Comment Here