Web Yazılım Uzmanları Ne İş Yapar

Web Yazılım Uzmanları Ne İş Yapar?

  • Web
  • 12 Haziran 2020

Web yazılım veya web tasarım kavramları, son yirmi yıldır hayatımıza girdi. Inernet artık hayatımızın her alanında var. Küçük şirketlerden, holdinglere, esnaflardan kişisel sitelere kadar, neredeyse artık her kurum veya kuruluşun bir web sitesi bulunuyor. Bu kavramların hayatımıza girmesiyle beraber, haliyle bu konularda uzmanlaşan, profesyonel şekilde çalışanlar da oldu ve kendilerini geliştirdi.

Web Yazılım Uzmanı Kimdir?

Web yazılım uzmanı, bir internet sitesini geliştiren veya web üzerinde çalışacak belirli bir projeyi kodlayan, geliştiren ve üzerinde uygulamaları yöneten kişiye denir. İyi bir web yazılım uzmanı, genellikle en iyi web yazılım yapan firmalar içerisinde istihdam edilir. Aslında web yazılım uzmanları, web yazılım ve web tasarım uzmanı olarak iki şekilde değerlendirilir. Bir web sitesinin veya projenin ön yüzünü (frontend) ve arka yüzünü kodlayan (backend) şekilde sınıflandırılabilir. Bir de her iki işi de yapan full stack geliştiriciler bulunur.

Frontend Web Yazılım Uzmanı Nedir?

Frontend web yazılım uzmanı, bir web sitesinin ön ucunu yani görünen yüzünü geliştirir. Bir web sitesine girdiğinizde, oluşturulmuş tablolar, tabloların renkleri veya biçemi, linklerin renkleri gibi tasarım işlerini frontend web yazılım uzmanı geliştirir. Genellikle html, css, javascript gibi diller ile kodlama yaparlar. Web sitelerinde kullanıcı ara yüzünden formların şekillerine, kurumsal kimliklerin web sitesine uyarlanmasından kullanılan ikonlara kadar, yapılan işler frontend web yazılım uzmanına aittir. İyi bir frontend geliştirici, ortalamanın üstünde maaş ile en iyi web yazılım yapan firmalar için çalışır.

Backend Web Yazılım Uzmanı Nedir?

Frontend web yazılım uzmanının aksine, bir web sitesine girdiğinizde, görmediğiniz her işlev de backend web yazılım uzmanına aittir. Aslında web projelerinin büyük yükü backend web yazılım uzmanlarının elinden geçer. Arka planda çalışan tüm süreci geliştirirler. Kullanıcı şifrelerinin nasıl olması gerektiğinden, nasıl depolanması gerektiğine, veritabanının şekillendirilmesinden iletişim formunun doğru eposta adresine gitmesine kadar da backend web yazılım uzmanı tasarlar. Kısaca bir web projesinin doğru şekilde çalışmasını sağlarlar. Uzmanlaştıkları kodlama diline göre ve kullanılacak sunucuya göre programlama dili kullanırlar. Genel olarak php, python, perl, dotnet ve eskimiş olsa da asp dili kullanırlar.

Full Stack Web Yazılım Uzmanı

Yukarıda saydığımız tüm işleri tek bir kişi yapıyorsa buna da full stack web yazılım uzmanı deniyor. Web projesinden, web sitesine, blog sitesinden kurumsal siteye, mobil görünümden mobil uygulamaya kadar geliştirme yapabilirler. En iyi mobil uygulama yapan firmalar içinde bir çok full stack kodlama yapan web yazılım uzmanı bulunur.

    Leave Your Comment Here