Web Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Web
  • 12 Haziran 2020

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, web siteleri de değişim gösterdi. 2000 veya öncesi yıllarda, web siteleri sadece bilgisayarlara ve çözünürlüklere özgün yapılırken, şu anda mobil cihazlara, tabletlere ve masaüstü bilgisayarların hepsine uyumlu olacak şekilde yazılıyor. Firmanız veya kendiniz için web sitesi yaptırmak istediğinizde, en iyi web yazılım yapan firmalar ile çalışmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Web yazılım, web tasarım yaptırırken dikkat etmemiz gerekenler ve bilinmesi gerekenler nelerdir?

Yaratıcı Olunmalı

İnternetin ilk yıllarında, dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar web sitesi bulunuyordu. Dijital dünya hayatımıza girdikçe bu sayı sürekli artış gösterdi. Şu anda Internet Live Stats’ın verilerine göre yaklaşık, bir buçuk milyardan fazla web site çevrim içi durumda. Dolayısıyla web sitesi tasarlarken, diğerlerinden sizi öne çıkartan bir tasarımınız olmalı. Farklı bir fikir oluşturmalısınız. Yani yaratıcı (creative) olmalısınız. Yaratıcı olmayı da en iyi web yazılım yapan firmalar sağlayacaktır.

Kurumsallıktan Şaşılmamalı

Kurumsallık deyince hemen herkesin aklına firmalar gelecektir. Hayır, web yazılım yaparken kurumsal olunmalı. İster şahıs, ister firma olsun web yazılımı yapılırken kurumsal davranılmalı. Kurumsallık renklerin uyumluluğu, kodlamanın yalın ve sade olması, kurumsal kimliğin en iyi şekilde web yazılıma aktarılması anlamına gelir.

Güncel Teknolojiler ve Trendler

Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Özellikle de internet dünyasında. Bu da web yazılımı yapan firmaların kendini sürekli geliştirmesi ve güncel teknolojileri takip etmesi anlamına geliyor. Sadece teknolojiyi takip etmesi değil aynı zamanda trendlere bakması ve o trendlere uygun web yazılımı yapması gerek. Giyinme modaları nasıl geçiciyse, web siteleri de aynı şekilde. Bugün iki binli yılların ortalarından yapılmış web sitelerini, ne ziyaretçiler seviyor ne de arama motorları seviyor.

Arama Motorları Uyumu Veya SEO

Web sitesine gelen kaynakların yarısından çok daha fazlası arama motorları üzerinden gelir. Eğer arama motorlarına uyumlu web siteniz yoksa, ziyaretçiler de yok anlamına gelir. Ne iş yapıyor olursanız olun, web siteniz arama motorlarına uyumlu olmalı. Bu kavrama da SEO (search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu deniliyor. Arama motoru uyumluluğu bir gereksinim değil bir şart. Hatta sadece uyumluluk değil SEO inşası da şart.

Mobil Uyumluluk

Ziyaretçilerinizin çoğunluğu arama motorlarından geliyorsa bunun bir büyük bir kısmı da mobil cihazlar üzerinden geliyor. Web sitelerinizi mobil uyumlu yapmanız gerektiği gibi bir mobil uygulama da yazdırabilirsiniz. En iyi mobil uygulama yapan firmalar, mobil uyumluluk ve mobil uygulama konusunda yoğun mesai harcayıp, tam istenileni ortaya koyuyor.

    Leave Your Comment Here