Efsanevi Müzik Çalar Winamp Geri Dönüyor!

Efsanevi Müzik Çalar Winamp Geri Dönüyor!

2000’li yıllarda milyonlarca kişi tarafından kullanılan efsanevi müzik çalar Winamp, kullanıma geri dönmeye hazırlanmakta. Geliştirici şirket medya oynatıcısının web sitesini güncelledi. Ek olarak Winamp güncel bir logoya da sahip oldu. Web sayfası aracılığı ile de beta programına kayıt olan herkes çok yakında bu uygulamanın yeni sürümünü test etme imkanına da sahip olabilecek.

Winamp’ın geliştirme süreci 2007 yılında 5.5 sürümü ile yayına verildikten sonra durdu. 2018’in Ekim ayında Winamp 5.8’in internete sızdırılmasının sonrasında müzik çaların geliştiricileri sızan bu sürümü Winamp.com’da yayınlamaya karar verdiler. Winamp’ın sahibi Radionomy medya oynatıcısıyla ilgili büyük planların olduğunu belirtse de o zamandan bu zamana uygulamanın tek bir versiyonunu bile yayınlayamadı.

 

Kısa Bir Winamp Tanımı

Winamp’ın ilk sürümü 1997 yılında Nullsoft tarafından ortaya çıkarıldı. Özellikle de Winamp 2.? Sürümleri kullanıcıları arasında büyük gündem oldu. 1999’da AOL, Nullsoft’u 80 milyon dolara satın aldı. 2013’ün sonuna doğru ise Winamp projesini kapattı. 2014’te ise de Radionomy adlı projeyi AOL’den satın aldı. Bu şirket 2019’da Winamp 6’yı yayınlamak istedi fakat bu planlar maalesef hayata geçirilemedi.

    Leave Your Comment Here