Facebook Yüz Tanıma Teknolojisinden Vazgeçiyor!

Facebook Yüz Tanıma Teknolojisinden Vazgeçiyor!

Gündemde olan sosyal medya platformu, bir milyardan fazla kullanıcısının yüz kayıtlarını sisteminden kaldıracak.

Facebook’un çatı şirketi olan Meta, uygulamanın yüz tanıma teknolojisini tamamen kaldıracağını dile getirdi. Bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, tüm kullanıcılarının yüz kayıtlarını silecek ve var olan kayıtları da veri tabanından kaldıracak.

Facebook’un bu ani ve önemli kararı, ekosistemini beklentiler açısından şekillendirerek maruz kaldığı eleştirileri yok etme çabalarının bir adımı gibi görünüyor. Çünkü şirket, uzun bir süredir karını kullanıcı güvenliğinin önüne koyduğunu iddia eden ihbarcıların eleştirisi altındaydı.

Meta Yapay Zekâ Başkan Yardımcısı Jerome Pesenti, ‘Yüz tanıma teknolojisi hakkında pek çok endişe var ve düzenleyiciler hala kullanımını yönetecek net kurallar oluşturma sürecinde’ gibi bir söylem dile getirerek, devamlı olan belirsizliğin ortasında doğru bir adım olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Facebook kullanıcıları artık etiket önerileri için yüz tanıma teknolojisini kullanamayacak ve bir fotoğrafta ya da videoda görünmeleri durumunda bir etiket önerisiyle karşı karşıya kalmayacaklar. Facebook, tanıdık kişilerin birbirlerinin gönderilerinde kendilerini daha kolay tanıyabilmeleri için manuel etiketlemeyi sürdürecek

    Leave Your Comment Here