G20’de Teknoloji Devlerini Üzen Anlaşma Onaylandı!

G20’de Teknoloji Devlerini Üzen Anlaşma Onaylandı!

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20 Zirvesi’nde vergi konusundaki kararlar da belli oldu. Yeni vergi anlaşmasına göre, teknoloji şirketleri içinde olmak üzere büyük işletmeler de artık ‘vergi cenneti’ olarak adlandırılan ülkelere kaçamayacak.

Tarihi bir değişikliğin parçası olan ABD merkezli teknoloji şirketlerinin Avrupa faaliyetleri üzerinde etkisinin büyük olduğu belli. Çünkü bu şirketlerin neredeyse hepsi, yüzde 12,5’lik bir vergi oranından yararlanmak için İrlanda’da bulunuyor. Fakat kıtanın hepsinde hizmet sunuyor.

 

G2O Liderleri, Küresel Asgari Kurumlar Vergisini Onayladı;

G20’de liderler, şirketlerin kar oranlarını gizlemesine engel olacak olan küresel asgari kurumlar vergisini onaylamış bulunmakta. Bu durumda Google, Amazon ve Facebook gibi küresel açıdaki firmalar, en az yüzde 15 vergi oranına çarptırılacak. Söz konusu bu anlaşma, 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek.

OECD, sadece bu yapılan anlaşmanın bile dünyada 150 milyar dolara yakın ek vergi geliri getirmesini bekliyor. Hemen hemen tüm OECD ülkeleri anlaşma öncesi gerekli olan onayları vermişti. G20 ülkeler de geçtiğimiz yıllardan beri bu konu üzerinde durarak aralarında anlaşmaya varmıştı.

 

    Leave Your Comment Here