Google Reklamları Nasıl Verilir?

Google Reklamları Nasıl Verilir?

  • Google Ads Hesabı Oluşturun

Reklam vermek amacıyla hesabınızı oluşturabilmek için ads.google.com’ a girip ardından bir mail hesabı oluşturmaya başlayın. Farklı bir mail adresiniz varsa o mailden de kolaylıkla Google hesabı oluşturabilirsiniz.

 

  • Anahtar Kelime Seçin

Öncelik olarak reklam vereceğiniz anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Bunun için de kelime planlayıcıdan faydalanabilirsiniz. Anahtar kelime planlayıcıya ürün ve hizmetlerinizi anlatan kelimeler yazıp başlayabilirsiniz.

 

  • Kampanya Ayarlarını Yapılandırmalısınız

Reklam vereceğiniz hesabınızda bazı ayarları sadece kampanyalar özelinde düzenleyebilirsiniz. Bu kampanya üzerinde belirleyebileceğiniz bazı başlıklar; günlük bütçe, reklam yayın saatleri, teklif, ağ hedefi, konum ve dil olmak üzere ayrılır.

 

  • Reklam Metni Oluşturmalısınız

Bu adıma kadar yapacağınız kurguları belirledik, kullanacağınız anahtar kelimeleri seçtik ve düzeyine göre gruplara ayırdık. Şimdi ise her grup için bulunan anahtar kelimelerle reklam metni yazmaya ve bunları sitenin hangi bölümünde olacağına karar vermelisiniz.

 

  • Reklam Uzantılarının Gücünden Faydalanabilirsiniz

Uzantılar, vereceğiniz reklamlarla arama butonu, yol tarifi, kullanıcı yorumları gibi size bağlantılar vermenizi sağlayan özelliktir. Bu uzantıları kullanarak daha güçlü reklamlar ile kullanıcılarınız için farklı içerikler üretebilirsiniz ve kullanılabilirlik oranınızı artırabilirsiniz. Bu uzantıları kullanan reklamların tıklanma ve görüntülenme oranı diğer reklamlara göre oldukça daha yüksektir.

 

  • Dönüşüm Tanımlama ve Entegrasyonu Ekleyebilirsiniz

Yukarıdaki başlıklarda Google reklam vermenin en önemli ve faydalı avantajlarını sıraladık. Reklam vereceğiniz hesabınızın dönüşümleri kolayca sayabilmesi için dönüşüm bittikten sonra çıkan bitiş sayfasına bir kod snippeti eklemeniz son derece önemlidir. Bunun sonucunda bitiş sayfasında her kod eklendiği zaman Google bu dönüşümün tamamlandığının farkına varacaktır.

 

  • Faturalandırma Ayarlarını Tamamlamalısınız

Google hesabınızı oluşturduktan sonra gerekli işlemleri bitirdikten sonra reklam kampanyalarınızı yayınlama başlayabilirsiniz. Bunun olabilmesi için Google hesabınızın faturalandırmalar kısmında bir ödeme yöntemi ekleyin. Daha sonraki süreçlerde yapmanız gerekenler ise, tüm verileri toplayıp reklam kampanyalarının performansını artırmak için çeşitli optimizasyonlar yapmak olacaktır.

 

    Leave Your Comment Here