Hakkınızda Söylenen Sözleri Tespit Edebilme Cihazı Tasarladılar!

Hakkınızda Söylenen Sözleri Tespit Edebilme Cihazı Tasarladılar!

Dubaili teknoloji devleri, kötü sözleri ve konuşmaları algılayabilen bir cihaz tasarımı geliştirdi. Şu anlık üniversitelerde denenmeye başlanan bu cihazın ‘öz eleştiriyi’ teşvik etmesi beklenmekte.

Dubai Tasarım Haftası’nda saldırganca ve kötü şekilde olan konuşmaları algılayan ve direkt olarak alarm veren yeni bir uyarı dedektörü tanıtıldı.

Themis adı verilen bu cihazın, özellikle üniversiteler ve sınıflar gibi oldukça kalabalık olan ortamlarda oluşabilecek kavga ya da tartışmaların önüne geçmesi beklenmekte. Lamba boyutunda olan bu cihaz, yalnızca kalabalık ortamlarda değil, akşam yemeklerinde de hatta aile toplantılarında dahi kullanılan dili denetleyebilme özelliğine sahip durumda. Uzmanlar, Themis sayesinde kişilerin birbirleri hakkında söylenen kötü sözleri de rahatlıkla denetleyebileceklerini öne sürdü.

 

Irkçı ve Kötü Söylemleri Tespit Edebilecek

Uzmanları, Themis’in ‘öz eleştiriyi’ teşvik edeceğini umduğunu dile getirdi. Cihazı Dubai’de tanıtıma sunan Zinah Issa, İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı konuşmada, ‘Konuşma tanıma ve ses sensörlerinin kullanımı sayesinde, Themis’, mikrofon aracılığı ile rahatsız edici terimleri (ırkçı hakaretler, saldırgan şakalar) algılaması için programlayabildik.’ şeklinde konuştu.

Yunan adalet ve sosyal düzen tanrıçası olan Themis’in ismini alan bu cihaz, şu an üniversitelerde denenmeye başlanmış durumda. Tasarım, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan öğrencilerin çalışmalarını paylaşmaya davet edildiği Global Grad Show’a sunuldu.

 

 

    Leave Your Comment Here