IPhone’ların Fiyatları, Sosyal Medyanın Diline Düştü!

IPhone’ların Fiyatları, Sosyal Medyanın Diline Düştü!

 

Türkiye’de son 1 hafta içerisinde tavan yapan dolar kuru, teknoloji sektöründe büyük yankı uyandırmış durumda. Yurt dışından tedarik yapan şirketler, getirdikleri cihazı ülkemize o dönemdeki kur fiyatı üzerinden sokmaktalar. Örnek olarak X markası 1000 adetle sınırlı akıllı telefonu gümrükten geçirdiği dönemde dolar 7 TL ise, o telefonun Türkiye fiyatı ve vergilendirmesi 7 TL’den hesaplanmakta.

Dolar kurundaki şiddetli dalgalanmalar sebebi ile Türk lirası hızla değer kaybedince; tüketiciler de doğal olarak, ürünün fahiş fiyatlara yükseleceğini düşünüp acil ihtiyaçları olmasa bile onu satın almaya direkt olarak başladılar. Uzun zamandır da fiyat değişikliği yapmayan Apple, 23 Kasım Salı günü iPhone 13 öncelikli olmak üzere Türkiye’deki satışlarını durdurmuştu.

 

IPhone 13 Fiyatı, 40 Bin TL’ye Ulaşabilir!

Apple’ın Eylül’de tanıtmış olduğu ve 1 Ekim’de Türkiye’de satışa sunduğu iPhone 13 serisi zaten her halükârda pahalıydı. 128GB depolama alanına sahip mini modeli ise 10.999 TL’den başlayan iPhone 13’ün 1TB kapasiteli Pro Max sürümü de 22.999 TL’den satışa çıkmış durumda. Tavan fiyatlar sebebi ile kişilerde halihazırda var olan ‘İphone 13 alamayacağız’ havası, zam beklentileri ile beraber coşmuş durumda.

Apple’ın yeni fiyatlandırma ve sübvansiyon politikaları ve dolar kuru 13.527 TL ele alındığı takdirde, iPhone 13 Pro Max 1TB Türkiye fiyatının 40 bin TL’ye kadar ulaşabileceği tahmin edilmekte. Bir diğer bakış açısıyla iPhone 13 Pro Max’in zamlı fiyatlarının ne kadar olacağı da henüz belli değilken; onlarca alışveriş sitesinde perakende satıcıları şimdiden yaklaşık 38 bin TL’ye kadar ürünün liste fiyatını da değiştirdi.

 

    Leave Your Comment Here