Rusya Teknoloji Devletlerin Ofis Kurmasını İstiyor!

Rusya Teknoloji Devletlerin Ofis Kurmasını İstiyor!

 

Yaptıkları ciroları ve kullanıcı sayıları milyarları aşan teknoloji devlerini hükümetler de bir hayli standarda bağlamak istemekte. Ülkemizde sosyal medya ve müzik hizmetleri devlerinin ofis kurma zorunluluğunun bir benzerini Rusya da uygulamakta.

Rusya Temsilci İstiyor!

150 milyona yakın nüfusu ile teknoloji devleri açısından oldukça mantıklı bir Pazar durumuna gelen Rusya, kritik bir yasayı yürürlüğe koymuş durumda. Günlük olarak 500 bin kullanıcısı olan internet firmaları ofis atamak durumunda. Bu şekilde kanuni düzenlemeleri daha da kolay uygulama imkânı olacak. Eğer kabul edilmezse reklamların durdurulması, trafik oranının sınırlandırılması ve erişimlerin engellenmesi gibi cezai yaptırımlar söz konusu olacak.

Ülkenin iletişim düzenleyici kurumu olan Roskomnadzor, 13 yabancı internet şirketine göndermiş olduğu bildirimde resmi temsilci atamaları gerektiğini duyurdu. Bu listede Apple, Facebook, Twitter ve TikTok gibi dev sosyal medya kanalları da var fakat bunların bir kısmı zaten kendi içinde temsilci bulunduruyor.

Yurtdışı kaynaklı web sitelerinin yönetilmesi bir hayli zor ve hükümetler de bu durumdan rahatsız. Bu bakımdan kanuni temsilcilerle daha hızlı müdahale etme imkânı yaratmak istiyor.

 

    Leave Your Comment Here