Logo Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Etken

Logo Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Etken

Markanız için etkileyici bir isim bulduysanız, çalışmalarınızı artık hedef kitlenizle buluşturmak istiyorsanız sizin için artık gerekli olan tek şey mükemmel bir logo tasarımı olacaktır.

Logo tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli 5 etken şu şekildedir;

  • Logoda Sadelik ve Basitlik; Etkili bir logoya sahip olmak istiyorsanız bunun en önemli özelliği sadelik ve basitliktir. Tasarımcılar özgün bir logo yaratmaya çalışırken aynı zamanda akıllarına gelen tüm fikirleri be görselleri tek bir noktada birleştirmek isterler. Aslında bu yapılan büyük bir hatadır. Tasarlanan bir logo ne kadar karmaşık hale getirilirse o kadar akılda kalıcılığı yok olur. Öncelikli amaç, logonun tek bir bakışta dikkat çekmesi olmalıdır. İşte tam da burada sadelik ve basitlik kuralı ortaya çıkmaktadır. Logonuzun markanızla bütünleşmesini istiyorsanız daha sade ve basit şekiller tercih edilmelidir.
  • Logonun Akılda Kalıcılığı; Genelde çoğu kişi logonun çok ayrıntılı olması gerektiğini düşünmektedir. Oysaki logonun birkaç saniye içinde hatırlanabiliyor olması zaman ve etkili bir sonuç alma açısından oldukça önemlidir. Logonun hızlı bir şekilde tanınması, akla gelmesi müşterilerin bir an önce sunduğunuz hizmetlere odaklanmasını destekler. Böyle bir logo da klasik ve temiz bir tasarımla elde edilebilir. Şekil olarak karmaşık bir biçimde olan ve dörtten fazla renk kullanılması logoyu sadelikten ve akılda kalıcılıktan uzaklaştırır.
  • Logoda Zamandan Bağımsızlık; Logonun kalıcı olması ve zamana, mekana göre dayanıklı olması gerekir. Klasik bir şekilden oluşan, içinde renk geçişleri bulunmayan, yeterli sayıda renk kullanılan ve basit bir şekilden oluşturulan logolar her zaman kolay algılanabilir.
  • Logoda Çok Yönlülük; İyi ve kaliteli bir logo her zaman vektörel olarak tasarlanmalıdır. Bu anlamda tasarlanan her logo isteğe göre ölçeklenebilir, hiçbir bozulma yaşanmadan büyütülür ve küçültülür. Bir logoda vektör etkeni bulunuyorsa herhangi bir kayıp söz konusu dahi olamaz. Bunun için de logoyu her zaman profesyonel anlamda oluşturmak çok önemli olacaktır.
  • Logoda Amaca Uygunluk; Tasarımcı tasarladığı logonun amacına uygunluğunu her zaman bilip ona göre işine odaklanmalıdır. Çünkü tasarlanan bir logo markanın kimliğidir. Amacına uygun olmayan ve abartılı bir şekilde markanın kimliğini yansıtmayan logolardan kaçınılmalıdır.

 

Satış ve pazarlama çalışmalarınızda başarıyı elde etmeniz için öncelikle işe iyi bir logo tasarımından başlamanız gerekmektedir. Rekabetçi piyasada sizi diğer markalardan ayıran en büyük özelliğiniz fark yaratan logonuz olacaktır.

    Leave Your Comment Here