Profesyonel Bir Mobil Uygulama Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Profesyonel Bir Mobil Uygulama Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tasarım ve görsellik yeni dönemde artık yaşamımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Teknolojik tasarımların gelişimi ile birlikte hayatımıza ortak olan mobil cihazlar ve uygulamalar için de tasarımın özgün ve iyi yapılması dikkat çekicilik açısından oldukça önemlidir. Bu mobil uygulamaların kullanıcılar tarafından çarpıcı ve dikkat çekici özelliklere sahip olması, bilinirliği arttırdığı gibi kullanıcı açısından kolaylık da sağlamaktadır. İşte bütün bu özellikler uygulamanın ana bileşenlerini oluşturmaktadır.

Tasarımın özgün ve dikkat çekici olma aşamasında uygulanması gereken temel kavramlar şu şekildedir;

  • Renk: Uygulama renginin web siteyi yansıtacak ve kullanıcılarla arada sıcak bir bağ oluşturacak şekilde olması bağlılık açısından oldukça önemlidir. Ek olarak web site rengini logoda bulunan renklerle uyumlu bir şekilde seçtiğinizde marka imajı açısından daha destekleyici bir görünüme sahip olacaktır.
  • Ana Ekran: Kullanıcıların ilk olarak dikkatini çeken aslında ana ekrandaki kullanılan tasarım ve görsellerdir. Bu görsellerin dikkat çekici, etkileyici ve aynı zamanda akılda kalıcı olması markanın bilinirliğini arttırma açısından oldukça önemli olacaktır. Tabi ki bu görsellerin çözünürlük oranları markanın kalite görünümünü destekleme amacıyla yüksek olmalıdır.
  • Uygulama Simgesi: Tasarımın önemli unsurlarından biri olarak görülen nokta da uygulamanın simgesidir. Mobil cihaz sahibi bireyler çok sayıda mobil uygulama da kullanmaktadır. Uygulama simgesi ne kadar farklı ve yaratıcı olursa kullanıcılar tarafından dikkat çekme oranı da o kadar artar. Uygulamanın simgesi olarak genelde markaların logosu kullanılıyor. Bu anlamda sizler de marka logosu veya özgün şekiller tercih edebilirsiniz.
  • Genel Görsel Kalitesi: Uygulama için kullanılan görsellerin çözünürlüğünün düşük olması ve piksel görüntü oluşturması markanın imajı açısından olumsuz bir etki oluşturur. Bu sorundan kaçınmak için cihazların özelliklerini gözden geçirmek faydalı olacaktır. Her mobil cihazın özelliğine göre çözünürlük ayarlarının ona göre yapılması gerekir.
  • Basit İçerik Ekranları: Mobil uygulamanın kullanımını kolaylaştırmak için ana ekran menüleri ve içerik ekranlarının oluşturulması bu anlamda çok önemlidir. Çünkü kimse kullanımı zor olan bir mobil uygulamayı genel olarak tercih etmez. İçerik ekranlarındaki yazıların kolay okunabilmesi ve çekici fontların kullanılması, uygulamanın hem kolay anlaşılması hem de kullanıcıyı yönlendirme konusunda önemli bir rol oynar.

Kısacası başarılı bir mobil uygulama oluşturmak için, profesyonellik ve kullanıcıya özgü içeriklerin ele alınması gereklidir. Siz de marka bilinirliğinizi arttırmak ve rakiplerinizden öne geçmek istiyorsanız kurguladığınız mobil uygulama fikrini bu aşamalar dahilinde hayata geçirebilirsiniz. Mobil uygulama sayesinde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

    Leave Your Comment Here