NASA, Ay’a Nükleer Fisyon Reaktörü Yerleştirmeyi Hedefliyor!

NASA, Ay’a Nükleer Fisyon Reaktörü Yerleştirmeyi Hedefliyor!

ABD Enerji Bakanlığı’nın Idaho Ulusal Laboratuvarı ile iş birliği sürdüren Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), on yıl içinde gerçekleştirilecek Ay görevleri için güneşten bağımsız şekilde olan bir güç kaynağı oluşturmayı hedefliyor.

Yeni Fikir Arayışındalar!

Dünya’da inşa edilen ve daha sonrasında Ay’a yerleştirilecek bir nükleer Fisyon santrali üzerine çalışmalarını devam ettiren NASA, Reaktör’ün Ay’a nasıl yerleştirileceği konusunda sistem tasarımı ve yeni fikirler aradığını duyurdu. Buna ek olarak reaktörün en az 40 kilowatt enerji sağlayacak dağıtım sistemini, 10 yıl elektrik üretebilmesini, soğutulmasını ve de taşınabilirliğini geliştirecek çalışmalar, 19 Şubat’a kadar ABD’ye sunulacak.

Fisyon Yüzey Gücü olarak bilinen projenin lideri Sebastian Corbisiero, ‘Ay’da güvenilir ve yüksek güçlü bir sistem sağlamak, insan uzay araştırmalarında bir sonraki hayati adım olarak tabir edilir ve bunu başarmak tamamıyla bizim elimizde.’ şeklinde konuştu. Ay’da insan varlığının desteklenmesi ile birlikte bir sonraki hedefin Mars olacağını dile getiren Corbisiero, Fisyon reaktörünün Ay’daki ya da Mars’taki çevresel koşullar farketmeksizin yüksek miktarda güç sağlayabileceğini düşünmekte.

    Leave Your Comment Here