'Neyim var?' Uygulaması Hastaları Tedavi Olmaları Gereken Polikliniğe Yönlendiriliyor!

‘Neyim var?’ Uygulaması Hastaları Tedavi Olmaları Gereken Polikliniğe Yönlendiriliyor!

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya sunulan yapay zekâ destekli ‘Neyim Var?’ uygulaması, hastaların şikayetlerine yönelik tanı tahminleri yapıyor ve gitmeleri gereken poliklinikler hakkında bildirim sağlıyor.

Ülke genelinde oldukça kaliteli ve erişilebilmesi kolay olan hizmet sunulması amacıyla son düze teknolojiye sahip şehir hastaneleri ve sağlık tesislerinin sayısı her geçen gün artılırken dijital sağlık uygulamaları da hayata geçiriliyor.

Sağlık Bakanlığı son verilerine göre, Türkiye’de her gün yaklaşık olarak 2 milyon kişi sağlık kuruluşlarında muayene oluyor. Bunlardan yüzde 6’sı genel olarak yanlış bölümlere başvuruyor. Sağlık Bakanlığınca hastaların yanlış tesise gitmelerini önlemek amacıyla en etkili tedaviyi en kısa sürede edinmelerini sağlamak için bu uygulamayı geliştirdi.

Uygulamaya erişen hastalar, temel şikayetlerinin neler olduğunu bazı farklı yollarla belirtebiliyorlar. Temel şikâyet, otomatik tamamlama özelliğine sahip metin kutusuna yazılarak ya da bulunduğu bölge ve belirtilere ilişkin olarak hazır metinler seçilerek iletilebiliyor. Ayrıca ek olarak şikâyetin bulunduğu bölge üç boyutlu insan modeli üzerinden de tercih edilebiliyor.

    Leave Your Comment Here