Soğuk Koşullarda Saklanabilen Doku Mürekkebi!

Soğuk Koşullarda Saklanabilen Doku Mürekkebi!

 

Gelişen teknolojiye ek olarak 3 boyutlu yazıcılar laboratuvar şartlarında da kullanılmaya başlanmış ve pek çok kolaylık sağlamış durumda. Fakat genel anlamda 3 boyutlu yazıcılar ile tasarlanan dokuların ömürleri de oldukça kısa oluyor. Şimdilerde ise bilim insanları üretilen dokuların daha da uzun süre dayanmasını sağlayabilecek deneysel biyolojik mürekkep geliştirildi.

 Genellikle 3 boyutlu yazıcılar ile tasarlanan organların ve dokuların sadece birkaç saatte implante edilmesi gerekmekle beraber bilim insanları da bu durumun üstesinden gelmek amacıyla bir araya geldi ve donabilen biyolojik mürekkep de tasarlandı.

Biyolojik Mürekkep

Geliştirilen mürekkep aynı diğer geleneksel mürekkepler gibi canlı hücreler ve kriyo prezervatif bileşenler içermekle beraber soğuk derecelerde de işlev görmeyi sağlayacak dimetil sülkofsit ile maltoz şekeri de içermekte.

Geliştirilen söz konusu bu mürekkep ile basılacak dokular direkt olarak -20 C soğuk levhaya püskürtülmekte ve bu şekilde dokular direkt olarak donmakta. Saniyeler içinde donan dokular böylece başlangıçtaki formlarını korumakta ve uygun koşullarda da saklanabilmekte.

    Leave Your Comment Here