Yeni Fiber Teknolojisi 25G PON, Türkiye’de Test Edildi!

Yeni Fiber Teknolojisi 25G PON, Türkiye’de Test Edildi!

 

Ülkemizdeki internet servis sağlayıcıları, kendilerinin fiber altyapılarını inşa ederek kullanıcılara en uygun olacak fiyatı sunmayı hedeflemekteler. Oldukça kısıtlı bir kısımda bile olsa dahi 99 TL’ye 1Gbps hız sunan bu tarifeler bulunurken, aynı fiyata fiber altyapının bulunduğu farklı bir yerde 100 Mbps internet hızına sahip olmak da şu anda mümkün. Daha da yüksek hız ve kapasite sunan yeni nesil fiber internet teknolojisi 25G PON, Türkiye’de ilk defa sadece Türk Telekom tarafından test edilmiş durumda.

25G PON, sadece tek bir fiber kılından yüksek hızlarda veri indirme ve yükleme imkânı sunuyor. Nokia ile beraber yapılmış olan bir testte; saniyede tek yönlü 20 Gbps, çift yönlü ise 29.1 Gbps ve üzerine ulaşan veri taşıma hızlarına ulaşılmış durumda. Bu durumda mevcut GPON teknolojisinin de yaklaşık olarak 10 katı hızlara yükselmiş oldu.

Nokia ile birlikte test edilen 25G PON, geçmiş PON teknolojilerinden farklı olarak da yüksek bant genişliğine sahip bir durumda olduğu için yaklaşık olarak 10 kat daha fazla yüksek hızlara ulaşabilmekte. Yapılmış olan denemelerde de tek yönlü 20 Gbps, çift yönlü olarak da 29.1 Gbps ve üzeri hızlara ulaşıldı. Erişilen bu hız durumları, akıllı ofis, eğlence, güvenlik, akıllı şehir gibi birden fazla uygulamanın daha da verimli kullanılmasına olanak sağlayacak.

 

 

    Leave Your Comment Here