Yeni Geliştirilen Transistör Teknolojisi!

Yeni Geliştirilen Transistör Teknolojisi!

Elektronik devrelerde var olan küçük devre akımlarını ve gerilimlerini kontrol altına alabilen transistörler, yarı iletken sektörünün oldukça önemli parçalarından birini oluşturmakta. Viyana teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, işlemci sektörünü değiştirebilecek güncel bir teknoloji da geliştirdi.

Yarı İletken Sektöründe Fark Yaratabilir!

Transistörün çalışma zamanında daha da fazla esneklik kazanması amacıyla atom numarası 32 olan germanyum elementini kullanan araştırmacılar, uyarlanabilir bir transistör geliştirmeyi başarabildi. Bu duruma ek olarak yeni tasarım transistöre herhangi bir zaman diliminde tam anlamıyla ihtiyaç duyduğu özellikleri verebilen bir serbestlik de katacak.

Araştırma ekibinden olan Dr. Masiar Sistani, son derece temiz ve yüksek kaliteli arayüzler ile germaniyumdan yapılmış oldukça ince bir kabloya iki elektrot bağladıklarını da söylemekte. Germanyum ile metal arasındaki arayüzlere yerleştirilen daha fazla kontrol elektrodunun yeni teknolojinin belirleyici unsuru olduğunu dile getiren Sistani, yeni teknolojinin gelecekteki çiplere dahil olabileceğini de tahmin etmekte.

    Leave Your Comment Here