tam otonom taksi

Tam Otonom Test Kapsamında Sürücüsüz Taksiler Tanıtıldı!

Son yıllarda bahis konusu olan ve sık sık gündeme gelen sürücüsüz araçlar, dünya çapında hızlı şekilde yayılmaya başladı. Bu kapsamda olan ve mobil uygulama desteği de olan sürücüsüz taksiler, Çin içerisinde bulunan Shenzhen şehrinde teste tabi tutuldu. İnsanlar tarafından herhangi bir müdahale olmadan çalışan araç, bundan sonra kullanıma başladı.

Günümüzde otomotiv teknolojinin gelişmesiyle beraber, mobil uygulama desteği de olan sürücüsüz veya insansız araçlara yönelik çalışmalar da hız kazandı. Bu konuda pek çok ülkede çeşitli projeler olmakla beraber, bunlardan bir tanesi de Çinli bir şirkete ait.

Çin’den gelen son haberlere göre, AutoX isimli firma, bu hususta oldukça önemli aşamalar kat etti. Firmanın Shenzhen kentinde test ettiği ve sürücü konulmayan, mobil uygulama destekli araç ile oldukça büyük bir başarı kazanıldı.

Çin’de Bir İlk!

AutoX, kazandığı bu başarı ile Çin içerisinde de bir ilke imza attı. Bilindiği üzere bir E-Ticaret platformu olan Alibaba tarafından da destek gören firma, yaptığı açıklamada ülkede bir ilk olduğunu özellikle belirtti.

Hatırlanacağı üzere mobil uygulama destekli olan sürücüsüz araçlar, daha önceki tarihlerde pek çok teste tabi tutulmuştu. Ancak bunların hepsinde herhangi bir duruma karşı insan da vardı. Eğer insan yoksa da aksilik olması durumunda kontrol edilmesi için uzaktan müdahale mobil uygulama sistemleri mevcuttu.

Lâkin AutoX mobil uygulama da dâhil, aracın sistemlerini geliştirerek, uzaktan müdahale etmeden ve insan kullanmadan Shenzhen kentinde 25 aracın testini gerçekleştirdi. Bu sayede Çin içerisinde bir ilki sağlayan firma oldu.

tam otonom araç

AutoX Açıklaması

Başarılı geçen test ardından bazı açıklamalar gerçekleştiren şirket CEO’su Jianxiong Xiao, zorlu geçen projelerin, mobil uygulama ve uzun bir sürecin ardından, aracın kullanımında insan unsurunu çıkartıp, başarıya ulaştıklarına dair açıklamalar yaptı. Xiao, sözlerinde bunun bir rüya gibi olduğunu belirterek, test hakkında bilgi de verdi.

Söz konusu sürücüsüz taksiler, bir insana gerek duymadan u dönüşü yapma, trafikte ani farklılıklara hızlı uyum sağlama ve yayalara yol verme kapasitelerine sahip. Şirket CEO’su tarafından yapılan açıklamalarda gerekli izinlerin alınmasının şart olduğu belirtilerek, ardından 2-3 yıl gibi kısa sürede mobil uygulama sahibi bu araçların insanların servisine gireceği söylendi.

    Leave Your Comment Here