Ukrayna’da Devletin Web Sitelerine Siber Saldırı!

Ukrayna’da Devletin Web Sitelerine Siber Saldırı!

 

Ukrayna, aralarında dışişleri, tarım, eğitim, enerji ve çevre bakanlıklarının web sitelerinin de yer almış olduğu yaklaşık olarak 70 merkezi ve bölgesel hükümet web sitesinin büyük bir oranda siber saldırının hedefi olduğunu açıkladı.

Saldırının Arka Planında Kim Olduğu Henüz Bilinmiyor!

Ele geçirilmiş olan dışişleri bakanlığının web sitesinde, bilgisayar korsanları tarafından yazılan; ‘Bilgisayarınızdaki bütün veriler siliniyor ve asla kurtarılamaz. Hakkınızdaki bütün bilgiler halka açıldı, korkun ve en kötüsünü beklemede kalın.’ sözleri yer aldı.

Söz konusu bu siber saldırıya maruz kalan web sitelerinde hiçbir içeriğin değiştirilmediği ve hiçbir kişisel verinin de sızdırılmadığı belirtilirken Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Twitter’da yapmış olduğu bir açıklamada; ‘Büyük bir siber saldırının sonucu olarak, Dışişleri Bakanlığı ve bazı devlet kurumlarının web siteleri geçici olarak kapalı durumda. Uzmanlarımız BT sistemlerinin çalışmasını geri yüklemeye başladılar. Siber polisler de bir soruşturma başlatmış durumda.’ İfadelerini kullandı.

Yetkililer, Ukrayna’nın ‘büyük’ olarak nitelendirmiş olduğu söz konusu bu siber saldırının arka planında kimin olduğunu söylemek için daha çok erken olduğunu fakat daha önce gerçekleşen benzer saldırıların arka planında da Rusya’nın olduğunu dile getirdiler.

    Leave Your Comment Here