Facebook Kobi

Yeni Facebook Kobi Uygulaması

Facebook Uygulaması Kobi’lere Özel Meesenger ve İnstagram Sohbetlerini de Bir Araya Getiriyor

Facebook Business Suite isimli yeni tasarlanmış aplikasyon back end alt yapısında Facebook, Messenger ve Instagram aplikasyonlarını da bir araya getiriyor

Mark Zuckerberg’in önceden Facebook uygulamasındaki mesajlaşma servislerini bir araya getirmek için yaptığı açıklamaları duymuşsunuzdur. Bu şirketin geçtiğimiz ay Instagram ve Messenger’ın bir araya getirilmesine yönelik testler yapmaya başladığı da  sizlere aktarılan bilgiler arasındaydı.

Şirketin CEO’luğunu yapan, Sheryl Sandberg bir blog göndersi paylaşarak; işletme sahibi olan kişilerin; Instagram, Messenger ve Facebook sayfalarını, rahatlıkla yönetebileceğini sağlan yepyeni bir aplikasyon oluşturduklarından bahsetti.

Facebook Business Suite adı verilen bu uygulama; back end alt yapısında, 3 tane uygulamayı bir araya getir,yor. Bu sayede, küçük işletme sahipleri; yalnızca tek gelen kutusuna sahip olarak, uygulamalara gelen bütün mesajları, bildirimleri ayrıca uyarıları da, rahatlıkla görüntüleyebiliyor.

Bu uygulamanın sahip olduğu özelliklerden bir tanesi de; paylaşıma odaklanıyor olması olmuştur. Bu uygulama üzerinden; bütün kullanıcılar hem Facebookta hem de aynı anda Instagram’da gönderi paylaşabilmektedir. Tüm bunlarla birliktei platformda yer alan reklam kampanyalarının, nasıl bir performans gösterdiğini de uygulama üzerinden rahatlıkla görüntüleyebilmeniz oldukça mümkün ve kolaydır.

Aynı zamanda, küçük işletmeler için tasarlanan en iyi mobil uygulama ajansları ile birlikte; Facebook’un yine küçük işletmeler için yaptığı araştırmasının, 3. Sayısınıda geçtiğimiz zamanlarda, yayınladığını da belirtmekte fayda var. Bu arada, Deloitte ile beraber yapılan, araştırmasını da yayınlayan bu şirken, küçük işletmelerin pandemi sürecinde; şirketlerini nasıl yönettiğini ve tüketicilerin satın alma şekillerini ve davranışlarını da incelemeye yönelik çalışmaktadır.

Bu araştırmaya katılım sağlayan tüketicilerin ise; yüzde 48’i korona virüs salgını başladığı günden beri yaptığı harcamaların, fazlasıyla arttığını söylemektedir. Pandemi sürecinde ise; yeni bir kuruluşu yada işletmeyi desteklemeye karar verdiğini belirten, yüzde 73’lük bir kesin ise; bu kurumlardan yada işletmelerden en az bir tanesinin küçük bir işletme olduğunu belirtmektedir.

Facebook’un küçük işletmeler için attığı bu adım, aslında çokta yenilikçi bir yaklaşım değildir. Örnek vermek gerekirse; çapraz paylaşım özellikleri Instagram işletme hesapları için sunulmaktaydı. Fakat, yine de tüm bu uygulamaların tek bir aplikasyonda toplanmış olması, Facebook’un uygulama ailelerini bir araya getirme vizyonuna bir miktar daha yaklaaştığını göstermektedir.

Yasa koyucular ise aplikasyonun tekelleşme meydana getireceğini söylüyor

Geçtiğimiz günlerde, antitröst davaların arkasında kalan Facebook uygulaması, yapmış olduğu cesur hamle ile bakışları üzerine çekebilmektedir. Zira bir çok yasa koyucu, önceden de Facebook’un aplikasyonları birleştirme düşüncesine itiraz etmiş ve bu konu hakkındaki kaygılarını dile getirmiştir.

Örnek verilmesi gerekirse ise; geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık parlementosunda yaynlıanmış ve Facebook’un gizlilik aplikasyonlarını anlatan bir rapor, Facebook’un uygulamaları birleştirmesini desteklememiş ve hiç sıcak bakmamıştır. Birleşik Krallık Parlementosuna göre ise; Facebook’un mesajlaşma uygulamalarını birleştirmesi, piyasa oluşturulan adil ve eşit rekabeti tehlikeye atmaktala beraber tehdit ettiğidir. Raporda ise kullanılan ifadeler şu şekilde olmuştur;

2020 yılının ilk aylarında, Facebook’un aralarında 2,6 milyardan da fazla kullanıcıya sahip olan Messanger, Instagram ve Watsapp uygulamalarının teknik altyapısını entegre etmek istediği haberleri düşünüldüğünde, bu veri paylaşımları da; olabilecek risklerin varlığını da büyük bir ölçüde arttırmaktadır.

Son olarak ise; Facebook işletme uygulamasını ilk başta yalnızca küçük işletmeler için açacağını belirtmiştir. Sonralarda ise; daha büyük işletmelerin beğenisine sunacağına dair bir açıklamada bulunmuştur.

    Leave Your Comment Here