Yüzen Rüzgâr Türbinleri Türkiye’nin Geleceği Konumunda!

Yüzen Rüzgâr Türbinleri Türkiye’nin Geleceği Konumunda!

Rüzgâr türbinleri ucuz ve oldukça yüksek enerji vermesi ile Türkiye’nin de son zamanlarda üzerine düştüğü bir elektrik üretim şekli durumuna geldi. Özellikle de verilen teşvikler ve yerli olmasına göre artış gösteren ödemeler sonucunda güçlü bir rüzgâr türbini üretim merkezi de olmaya başladık diyebiliriz.

Ancak Avrupa’da görebileceğiniz devasa türbinleri henüz kullanmaya başlamadık. Bu durumun temel nedeni, devasa yapıların üretim, nakliye ve montajlarının fakat deniz gibi makul yerlerde yapılabilmesi denilebilir. Sonuç olarak kendi yaptığınız orman yolundan geçirebileceğiniz bu büyüklüğün bir sınırı tabiki de oluyor ama bu durum denizde söz konusu olan bir şey değil.

Ülkemizin bu konuda önündeki en büyük sorun ise coğrafi yapı ile ilgili olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa aslında denizlerle çevreli olsa da bir kıta sahanlığı üzerine binmiş durumda. Bu durum da denizden kilometrelerce uzaklıkta bile rüzgâr türbinlerini zemine sabitlemenin mümkün olacağı deniz derinliklerini olanaklı kılmakta.

    Leave Your Comment Here